تاریخ شفاهی آب ایران

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۱۵ - ۱۳:۵۲:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۲/۱۵ - ۱۳:۵۵:۲۹
تاریخ شفاهی آب ایران

در آذر ماه سال 1388 اطلاعیه ای با این مضمون بر روی پایگاه بنیاد آب ایرانیان قرار گرفت كه با حذف اندكی از محتوای آن، در اینجا نقل می شود:

«بنیاد آب ایرانیان، مؤسسه ای خصوصی، تخصصی و غیر تجاری مستقل است كه از خبرگان آب با هدف «تقویت زمینه‌های مشارکت و ارتقای سطح آگاهی‌های همگانی در تجلی مفاهیم، اصول و مبانی مدیریت بهم‌پیوسته منابع آب، نقش‌آفرینی به عنوان پل ارتباطی بین توده مردم و سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان بخش آب با استفاده از ظرفیت‌های علمی، پژوهشی، مدیریتی، فنی و مهندسی در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی و ....» تأسیس و اخیراً فعالیتهای رسمی خود را آغاز نموده است.
یکی از اصلی‌ترین و مهمترین فعالیتهای این بنیاد تدوین تاریخ شفاهی آب کشور در نیم قرن اخیر، تعیین و اعلام گردیده است. دستیابی به تلقی، برداشت، ارزیابی و قضاوت پیشکسوتان و صاحبان تجارب وسیع و گرانقدر آب در شکل‌گیری و روند تکامل مدیریت و توسعه منابع آب در حوزه مدیریت‌های ستادی و در عرصه سامانه‌های مختلف مدیریت آب، همراه با آگاهی از دیدگاه‌های آنان نسبت به وضع موجود و دریافت رهنمودها و توصیه‌هایشان برای آینده می‌تواند گنجینه‌ای از اطلاعات سودمندی را که برای تحصیل آنها سرمایه‌گذاری سنگین صورت‌گرفته، تشکیل دهد. در واقع تدوین تاریخ شفاهی آب تلاشی است برای شناخت آنچه که در گذشته روی‌داده و در سینه و حافظه اشخاص جای گرفته، بعلاوه برداشت و نظرات آنان نسبت به رویداهای گذشته و تحلیل بستر اجتماعی و اقتصادی و سیاسی دوران پیش محسوب می‌گردد. روش اصلی جمع‌آوری اطلاعات در رویکرد تاریخ شفاهی مبتنی بر مصاحبه با شرکت‌کنندگان و نقش‌آفرینان در رویدادهای تاریخی مدیریت آب کشور و ضبط، تدوین، و در نهایت چاپ و انتشار این مصاحبه‌ها با نظر و تائید مصاحبه شوندگان می‌باشد.»
به نقل از: پایگاه اینترنتی «بنیاد آب ایران»
http://www.waterfoundation.ir/newsdetail-10-fa.html