یادآورها: علی اصغر گرمسیری

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۱۴ - ۱۰:۲۷:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۲/۱۴ - ۱۰:۲۹:۲۷
یادآورها: علی اصغر گرمسیری

علی اصغر گرمسیری، در سال ۱۲۹۰ در تهران متولد شد.

فعالیت هنری خود را، از سال 1305 همراه با چند تن دیگر از جمله محمد شمسی و خانم ملوك بهمن سلطانی معروف به حسینی، با پیوستن به جمعیت كمدی ایران ـ كه علی نصر، در گراند هتل به وجود آورده بود ـ آغاز كرد.

اولین نمایشی كه بازی كرد، «پری جادو» نام داشت. پس از تعطیل شدن كمدی ایران، به كمدی اخوان پیوست. همچنین، به صورت تفننی با گروه‌های دیگری نظیر گروه مادام پری آقا بایف و ملك آرائی كار كرد. پس از تأسیس شدن هنرستان هنرپیشگی در سال 1318 به دست علی نصر، او  نیز وارد این دبیرستان شد. در سال 1320 به تئاتر تهران رفت و نمایش‌های مختلفی در آن جا به روی صحنه آورد. پس از آن، به مدت سه سال در نزد استاد نصر زبان فرانسه خواند و برای آشنائی با سبك‌های مختلف نمایشی، به فرانسه سفر كرد. دو سال در فرانسه ماند واز طریق  دیدن تئاتر‌های كلاسیك و نوین، به مطالعه در نمایش غرب پرداخت. بعدها با مشاركت دوستانش، گروه جهانبخش را پدید آورد و در نمایش‌های بسیاری، به عنوان كارگردان و بازیگر ظاهر شد.

او، درسال 1345 از تئاتر كناره گرفت و از آن پس، نقش‌های كوچكی در سینما بازی كرد. تا این­كه فعالیت جدی خود را در سینما، از سال 1364 با بازی در فیلم ناخدا خورشید آغاز كرد و تا سال‌های پایانی عمر، در فیلم‌های زیادی ایفای نقش كرد.

گرمسیری، خود برای نمایشنامه هایش شعر و آهنگ می‌ساخت و در طول فعالیت هنری اش، 59 نمایش را كارگردانی كرد. او همچنین، در نمایش های بسیاری ایفای نقش كرد و هفده اثر نمایشی از او به یادگار مانده كه شماری از آن ها، عبارت اند از: خسرو و شیرین، وامق و عذرا، شیرین و فرهاد، همه در راه آزادی، ده عروسك سیاه و ... .

گرمسیری، در طول زندگی هنری خود، موفق به دریافت نشان درجه یك هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد و  همچنین در هزاره ابوعلی سینا و هزاره فردوسی، موفق به دریافت مدال شد

استاد علی اصغر گرمسیری، در عصر نوزدهم آذر ماه ۱۳۷۹ در سن ۸۹  سالگی، به علت كهولت  سن دار فانی را وداع گفت.