یادآورها: دکتر سیدفتح‌اللـه مجتبائی


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۱۴ - ۹:۳۳:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۲/۱۴ - ۹:۳۵:۲۱
یادآورها: دکتر سیدفتح‌اللـه مجتبائی

دكتر مجتبائی، در آذرماه 1306 در تهران ولادت یافت.

تحصیلات ابتدائی و متوسطه را در فراهان، اراك و تهران گذراند. او ـ كه اهل مطالعه و پژوهش بود ـ اولین اثر قلمی خود را  در هفته نامه علم و زندگی به چاپ رساند و با آن مجله، به همكاری پرداخت. وی، در رشته زبان و ادبیات انگلیسی به تحصیل در دانشگاه تهران پرداخت و در سال 1332، از دانشكده ادبیات دانشگاه تهران و دانشسرای عالی دانشنامه كارشناسی گرفت، و از آن سال تا 1338، در دبیرستان های اراك و تهران و دانشسرای عالی، به تدریس ادبیات و زبان های خارجی اشتغال داشت. در 1339، از طرف وزارت فرهنگ برای آشنائی با روش های جدید تألیف كتاب های درسی، به خارج از كشور اعزام شد و پس از یك دوره مطالعه و تحقیق در این زمینه در آمریكا، به كشور بازگشت و مأمور تهیه و تدوین كتاب های درسی در ادبیات برای دبیرستان ها شد.

 از1341 تا 1344، به وابستگی فرهنگی ایران در پاكستان و مدیریت خانه‌های فرهنگی ایران در شهر لاهور منصوب شد. در پائیز 1344، به دعوت دانشگاه هاروارد به آمریكا سفر كرد و تا سال 1350 در آن دانشگاه به تحصیل در فرهنگ و تاریخ ادیان و زبان  های باستانی ایران و هند اشتغال داشت، و به اخذ دانشنامه كارشناسی ارشد در تاریخ تطبیقی ادیان و دكتری در تاریخ ادیان و فلسفه‌های ایران و هند نائل گردید. در 1350 به ایران بازگشت و در گروه فلسفه دانشكده ادبیات دانشگاه تهران، به تدریس حكمت شرق مشغول بود.

سال بعد، به دانشكده الهیات و معارف اسلامی انتقال یافت و در گروه ادیان و عرفان تطبیقی، به خدمت پرداخت. از 1353تا پائیز 1356، به رایزنی فرهنگی ایران در هند مأمور شد. پس از پایان مأموریت و بازگشت به كشور، همچنان در دانشكده الهیات و معارف اسلامی به تدریس ادامه داد و چندین دوره مدیریت گروه ادیان و عرفان آن دانشكده را برعهده داشت.

این استاد گرانمایه، در طول دوران خدمات فرهنگی خود نزدیك به 200 عنوان كتاب و مقاله ، شعر و نقد كتاب، به صورت تألیف، ترجمه و تصحیح، به زبان های فارسی و انگلیسی، در ایران و خارج از ایران منتشر كرده است.