یادآورها: قیصر امین پور

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۱۳ - ۱۱:۳۸:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۲/۱۳ - ۱۱:۴۱:۲۵
یادآورها: قیصر امین پور

قیصر امین پور، شاعر معاصر در دوم اردیبهشت سال 1338 در روستای گتوند از توابع دزفول به دنیا آمد.

تحصیلات ابتدایی را در همین روستا و تحصیلات راهنمایی و متوسطه را در دزفول گذراند. همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی وارد رشته دامپزشكی دانشگاه تهران شد اما بزودی از این رشته انصراف داد و به تحصیل در رشته علوم اجتماعی دانشگاه تهران پرداخت. اما از آن رشته نیز انصراف داد و در سال 1363 به تحصیل در رشته ادبیات فارسی روی آورد. در همان سال ها در آموزش و پرورش نیز تدریس می كرد.

او در تشكیل حوزه اندیشه و هنر اسلامی نقش داشت اما از آنجا كه احساس می كرد دچار تنگناهایی شده است، از آن حوزه خارج شد و مشغول فعالیت فرهنگی در مجله سروش شد. در سال 1363 اولین مجموعه شعر خود را با عنوان كوچه آفتاب منتشر كرد و در فاصله كوتاهی كتاب تنفس صبح را به چاپ رساند.

فعالیت امین پور در مجله سروش به مدت بیست سال به درازا كشید. در این دوره بیست ساله دبیر ادبی سروش بزرگسال و با همراهی دو نفر دیگر، سردبیر مجله سروش نوجوان بود. قیصر امین پور در سال 1369 موفق به دریافت مدرك فوق لیسانس شد و در سال 1376  مدرك دكترای خود را در رشته زبان و ادبیات فارسی دریافت كرد. او مدرس دانشگاه الزهرا(س) و دانشگاه تهران بود.

امین پور در سال 1368 جایزه نیمایوشیج را دریافت كرد و در سال 1382 به عضویت فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی درآمد. كتاب های طوفان در پرانتز، منظومه ظهر روز دهم، مثل چشمه مثل رود، بی‌بال پریدن، به قول پرستو، مجموعه شعر آینه‌های ناگهان، گزینه اشعار، مجموعه شعر گل‌ها همـه آفتابگردانند و دستور زبان عشق از جمله آثار او است.

«دستور زبان عشق» آخرین دفتر شعر قیصر امین پور بود كه در تابستان ۱۳۸۶ در تهران منتشر شد.

قیصر امین پور در تاریخ هشتم آبان 1386 بر اثر عوارض ناشی از تصادف پیشین، درگذشت.