یادآورها: دکتر احمد قهرمان

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۱۳ - ۱۱:۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۲/۱۳ - ۱۱:۵:۱۰
یادآورها: دکتر احمد قهرمان

دكتر احمد قهرمان در سال 1307 در بابل به دنیا آمد و دوران مدرسه را در این شهر گذراند.

در سال 1329 برای ادامۀ تحصیل به تهران رفت و در دانشكدۀ علوم دانشگاه تهران پذیرفته شد. در سال 1333 لیسانس علوم طبیعی و در سال 1342 در رشتۀ علوم گیاهی، فوق لیسانس گرفت. دكتر قهرمان، كار و فعالیت اقتصادی - فرهنگی خود را به ضرورت از دورۀ دبیرستان با نقاشی صحنۀ تئاتر و مدیریت كتابخانه آغاز كرد. آنگاه با استخدام در ادارۀ آموزش و پرورش طی سال های 1333 تا 1338 به تدریس در دبیرستان های خرد، شرف، علمیه، دارالفنون، انستیتو مریم و چند دبیرستان دیگر تهران پرداخت. سپس با عنوان دبیر گیاه شناسی تا سال 1342 در گروه زیست شناسی دانشكدۀ علوم دانشگاه تهران مشغول تدریس بود و از آن پس برای ادامۀ تحصیل به فرانسه رفت و در سال 1346 از دانشگاه مونپلیه (Montpellier) دكترای گیاه شناسی گرفت و در بازگشت به ایران به ترتیب با درجۀ استادیاری(1347) و دانشیاری(1351) و استادی(1363) به تحقیق و تدریس در دانشكدۀ علوم دانشگاه تهران مشغول شد. او همچنین دوره های كوتاهی در شهرهای اصفهان، اراك و اهواز نیز تدریس كرده بود.

دكتر قهرمان در كار پژوهش، آثار جدیدی را از خود برجای گذاشت. مهم ترین اثر او مجموعه كتاب های فلور رنگی ایران است كه 26 جلد آن به چاپ رسیده و ایشان پیش بینی می كرد كه تا هشتاد جلد آن تألیف و به جامعه علمی ایران و جهان ارائه شود. این كتاب برنده جایزه بین المللی كتاب سال شده است. از دیگر آثار ایشان می توان به خانواده های گیاهی ایران و كتاب گیاه شناسی پایه اشاره كرد. كتاب دیگر، كتاب تنوع زیستی گونه های ایران است كه به عنوان كتاب سال دانشگاه های ایران انتخاب شد و همچنین كتاب تنوع زیستی یا فلور گیاهی ابرشهر تهران و كتاب تطبیق نام های كهن گیاهان دارویی به نام های علمی، از دیگر آثار اوست.

دكتر قهرمان بیش از صد مقالۀ پژوهشی تألیف كرد كه 71 مقاله در مجلات بین المللی دارای نمایۀ جهانی(ISI) و بقیه در مجلات معتبر گیاه شناسی داخلی و خارجی چاپ شده است.

دكتر قهرمان پایه گذار هرباریوم دانشگاه تهران بود كه در سال 1363 كار ساخت آن شروع و در بهمن 1367 افتتاح شد. این هرباریوم دارای 5600 گونۀ گیاهی از حدود 8000 گونۀ گیاهی شناخته شدۀ ایران است.

دكتر احمد قهرمان، صبح روز یكشنبه نوزدهم آبان 1387 در سن هشتاد سالگی درگذشت.