درگذشت جمشید لایق


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۱۲ - ۱۵:۱۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۲/۱۲ - ۱۵:۱۵:۳۴
درگذشت جمشید لایق

جمشید لایق، بازیگر پیشكسوت تئاتر و سینما، در روز پنج شنبه بیست ویكم آبان 1388 پس از تحمل یك دوره بیماری در تهران درگذشت.

استاد جمشید لایق در سال 1310 در تهران متولد شد. پس از اخذ دیپلم ادبی، با شاهین سركیسیان آشنا شد و به اتفاق ایشان، علی نصیریان و چند تن دیگر، هسته اولیه گروه هنر ملی را پایه‌ریزی كرد. پس از آن همراه با اعضاء این گروه نمایش‌های مختلفی را از نمایشنامه‌نویسان مطرح دنیا به روی صحنه برد و بازی‌های به یاد ماندنی از خود ارائه داد.

در سال 1350 وارد دانشكده هنرهای زیبا شد و در سال 1353 موفق به اخذ لیسانس كارگردانی و بازیگری گردید. پس از آن به طور بی وقفه به فعالیت‌های تئاتری خود ادامه داد و با كارگردانان مطرح آن زمان نمایش‌های بسیاری اجرا كرد.

ایشان علاوه بر بازی در تئاتر، در فیلم ها و سریال‌های بسیاری از جمله: افسانه سلطان و شبان، روزی روزگاری، ابوعلی سینا، رگبار، سگ كشی، سربداران و هزاردستان  نقش آفرینی كرد.

گفتنی است در سال 1369 از سوی وزارت ارشاد، نشان درجه یك هنری «معادل دكترا» به پاس یك عمر فعالیت هنری به ایشان اهدا گردید.

سازمان اسناد و كتابخانه ملی در سال 84 مصاحبه ای با ایشان انجام داده است كه طی آن مجموعه ای از عكس‌ها و اسناد فعالیت‌های هنری ایشان نیز در اختیار آرشیو ملی قرار گرفته است.