یادآورها: حسین دهلوی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۱۲ - ۱۴:۵۶:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۲/۱۲ - ۱۴:۵۹:۵۶
یادآورها: حسین دهلوی

در هفتم مهر 1307 در تهران متولد شد.

پدرش یكی از شاگردان برجسته استاد شهنازی بود، بنابراین از همان اوان كودكی با نغمات موسیقی ایرانی آشنا شد و از سن یازده سالگی فراگیری موسیقی و نواختن ویولن را نزد پدرش آغاز كرد. سپس به دلیل شرایط اقتصادی بناچار  برای ادامه تحصیل به دبیرستان دارائی رفت و بعد از گرفتن دیپلم در رشته حسابداری در وزارت دارائی استخدام شد. همزمان با تحصیل در دیبرستان به كلاس های استاد صبا رفت و آموزش ویولن را نزد وی ادامه داد.

بعد از مدتی توسط روبیك گریگوریان، رئیس هنرستان عالی موسیقی، به حسین ناصحی معرفی شد و مبانی آهنگسازی را نیز نزد او فراگرفت. به توصیه ناصحی همزمان با كار در وزارت دارائی، به تحصیل در هنرستان عالی موسیقی در رشته آهنگسازی پرداخت و در سال 1339 از هنرستان فارغ‌التحصیل گشت.

بعد از درگذشت ابوالحسن صبا در سال 1336 به رهبری اركستر شماره یك هنرهای زیبا ـ بعداً به نام صبا نامگذاری شد ـ منصوب گردید و در یازدهم مهر 1337 همزمان با افتتاح تلویزیون ایران، اولین برنامه خود را  در تلویزیون اجرا كرد. بعد از درگذشت آقای محمدعلی خادم میثاق، رهبری اركستر شماره سه نیز به آقای دهلوی واگذار شد و قطعاتی را نیز با این اركستر اجرا كرد. پس از آن به دلیل سنگینی كار از اركستر شماره 3  كناره گرفت. استاد دهلوی در 24 تیرماه 1347 انحلال اركستر صبا را به دلیل نداشتن نیروی انسانی كارآمد و نوازنده خوب اعلام كرد و در آذر همان سال اركستر دیگری را با گروهی از فارغ‌التحصیلان هنرستان موسیقی تأسیس كرد. فعالیت این اركستر تا سال 1350 ادامه داشت.

 پس از آن به مدت دو سال به آلمان و اتریش سفر كرد و علاوه بر تحصیل و مطالعه در زمینه آهنگسازی بین‌المللی با شیوه كار اركسترهای بزرگ دنیا نیز آشنا شد.

استاد دهلوی در طول سال ها فعالیت خود قطعات زیادی برای اركستر تنظیم نمود، كه برخی منتشر و برخی نیز تا كنون مجال نشر نیافته است.

از كارهای حسین دهلوی می‌توان به این موارد اشاره كرد: دو نوازی سنتور، سبكبال در شور برای اركستر، شورآفرین در ابوعطا برای اركستر، چهارنوازی مضرابی اصفهان، فانتزی برای تار و اركستر، سوئیت بیژن و منیژه (بر اساس اشعار حكیم ابوالقاسم فردوسی) برای اركستر زهی، فانتزی برای گروه تمبك و اركستر قطعه سرباز برای آواز گروهی و همچنین اپرای مانی و مانا كه هنوز اجرا نشده است.

استاد دهلوی همچنین، پایه‌گذار اركستر مضرابی در موسیقی ایرانی است كه از سال 1370 برنامه اجرا می كند.