یادآورها: مهین دیهیم


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۱۲ - ۱۴:۵۳:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۲/۱۲ - ۱۴:۵۶:۱۹
یادآورها: مهین دیهیم

 در سال 1307 در تهران متولد شد.

دوران مدرسه را در مدرسه ناموس سپری كرد. در دوران مدرسه پس از دیدن نمایش‌های «تئاتر تهران» به هنر نمایش علاقمند شد و روزها برای تماشای تمرین بازیگران به آنجا می‌رفت. در سال 1325 در یكی از روزهای اجرای نمایش «تاجر ونیزی» در غیبت یكی از بازیگران به جای او روی صحنه رفت و بدین ترتیب اولین نقش خود را با موفقیت اجرا كرد. آنگاه  كار در تئاتر را ادامه داد و دو سه سالی همراه با اعضای گروه تئاتر تهران نمایش‌های مختلفی را در شهرهای ایران اجرا كرد. پس از آن به همراه دیگر هنرمندان آن زمان مانند خانم مهرزاد، آقای مشكین و خانم اسكوئی در كلاس های فن بیان عبدالحسین نوشین و استپانیان شركت كرد.

سپس به رادیو رفت و داستان‌های شب رادیو را زیر نظر آقای صادق بهرامی اجرا كرد.

همچنین در حین بازی در تئاتر به دعوت آقای گرجی به سینما راه یافت و اولین نقش سینمایی خود را در فیلم «بی پناه» بازی كرد. پس از آن فعالیت خود را در سینما ادامه داد و در فیلم‌هائی چون، گرداب، بلیط بخت‌آزمائی، مادر و بر سر دوراهی ایفای نقش نمود.

پس از افتتاح برنامه صبح جمعه در رادیو  توسط آقای صبحی، به این گروه پیوست و سال ها به عنوان بازیگر طنز با این برنامه همكاری داشت. این همكاری تا سال‌های پس از انقلاب ادامه داشت. او نقش‌های زیادی را در رادیو اجرا كرده كه همه جزو آثار به یاد ماندنی اوست.

خانم دیهیم پس از یك بیماری طولانی در هشتم مهر 1380 در تهران دار فانی را وداع گفت.

خانم دیهیم در طول سال ها فعالیت تئاتری خود با گروه‌های مختلفی از جمله، تئاتر فرهنگ، فردوسی، جامعه باربد و تئاتر مولوی همكاری كرده است. از جمله نمایشنامه هایی كه خانم دیهیم در طی همكاری با گروه های تئاتری بازی كرده بود می‌توان به نمایش‌هائی چون: پرنده آبی، خلج آباد، داستانی نه تازه، ده كاكا سیاه، وكیل ملت، لبخند مرموز و خمیازه كفش‌ها اشاره كرد.