یادآورها: ساموئل خاچیکیان

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۱۱ - ۱۵:۴۸:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۲/۱۱ - ۱۵:۵۲:۹
یادآورها: ساموئل خاچیکیان

در بیست و نهم مهر 1302 در خانوده ای فرهنگی در شهر تبریز متولد شد.

تحصیلات ابتدائی و دبیرستان را در مدرسه فردوسی و آمریكائیان تبریز گذراند. در سن 16 سالگی تئاتر جوانان ارامنه را پایه‌گذاری كرد و اولین نمایش خود را با نام «سویل» با هنرمندان ارمنی مشهور آن زمان كارگردانی و اجرا كرد. پس از آن نمایش‌های دیگری چون: دختر یهود، دادستان، دادگاه، محاكمه دنیا و اوشلینی نوشلینی را از نویسنده‌های معروف ارمنی و خارجی كارگردانی كرد. در این میان مدتی عضو هیئت تحریریه مجله ارمنی زبان آلیك بود و مطالب ادبی و شعر نیز می نوشت.

با شروع جریان پیشه‌وری و تشنج اوضاع آذربایجان در حدود سال 1322 همراه خانواده به تهران مهاجرت كرد. پس از آمدن به تهران برای امرار معاش در یك كارخانه چرم فروشی به عنوان كارمند و مترجم نامه‌های اداری، مشغول به كار شد. سپس به همراه دوستانش انجمنی به نام انجمن فرهنگی ارامنه تشكیل داد كه بیشتر بر روی ورزش تكیه داشت. خاچیكیان در این انجمن به كار تئاتر ادامه داد و مقاله نویسی، داستان نویسی و شعر را نیز در روزنامه آلیك و مجله آرمنوئی پی گرفت.

سپس با هدف حفظ فرهنگ جوان‌های ارامنه به اتفاق آرمان (آرمائیس هوسپیان)، خواهرش و تنی چند از دوستانش، تئاتر ارامنه را پایه‌گذاری كرد. اولین برنامه این تئاتر با نام «آرمینوهی» در محل تئاتر فردوسی اجرا شد. بعد از ساخت كلیسای جدید ارامنه در خیابان قوام‌السلطنه، وی ساختمان كلیسای قدیمی را تبدیل به تئاتر كرد و نمایش‌های زیادی از جمله پرده‌های خاكستری، سارا و عایشه را در آنجا با بازی هنرمندان معروفی چون: آرامائیس آقامالیان، ژوزف واعظیان و آرمان اجرا كرد.

در سال 1330 پس از دیدن آگهی پذیرش بازیگری سینما دیانا، به استودیو دیانا رفت. در آنجا با خاچاطوریان و آزاریان از كارگردانان معروف آن زمان آشنا شد. بعد از چندی برای كارگردانی اولین فیلمش با آن استودیو قرارداد بست و بدین ترتیب اولین فیلم خود را با نام «بازگشت» كارگردانی كرد.  درسال 1336 به دعوت مهدی میثاقیه به استودیو كاروان فیلم رفت و به اصرار مهندس بدیع، عهده دار كارگردانی فیلم معروف «شب نشینی در جهنم» شد كه در زمان خود از لحاظ جلوه‌های بصری و فنی سروصدای زیادی به پا كرد. پس از موفقیت مالی فیلم شب نشینی در جهنم و متعاقب آن، افتتاح استودیو میثاقیه، خاچیكیان فیلم «فریاد نیمه شب» را كارگردانی كرد كه از لحاظ تحرك و دینامیزم تحولی بزرگ در سینمای ایران ایجاد كرد.

ساموئل خاچیكیان را می‌توان پایه‌گذار ژانر دلهره و جنائی در ایران نامید به طوری كه بعضی به او لقب هیچكاك سینمای ایران داده‌اند.

وی در طول سال ها فعالیت خود فیلم‌نامه های زیادی نوشت و فیلم های زیادی را كارگردانی كرد كه برخی از آنها عبارتتد از: چهار راه حوادث، دختری از شیراز، خون و شرف، طوفان در شهر ما، قاصد بهشت، دیوار شیشه‌ای، ضربت، خداحافظ تهران، عصیان، عقاب ها، چاووش و بلوف.

وی در سی ام مهرماه 1380 در تهران درگذشت.