یادآورها: دکتر نورعلی تابنده

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۱۱ - ۱۵:۳۸:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۲/۱۱ - ۱۵:۴۲:۳۵
یادآورها: دکتر نورعلی تابنده

 در بیست و یكم مهر 1306 در خانواده علم و عرفان در بیدخت گناباد متولد شد. 

جد بزرگ او، سلطان علیشاه، از مشاهیر عرفا و علمای قرن اخیر و قطب وقت سله نعمت‌الهی بود.

تعلیم و تربیت اولیه وی تحت سرپرستی پدرش، صالح علیشاه، بود. در زادگاه خود مقدمات علوم اسلامی را فرا گرفت. هیأت و نجوم را نزد پدرش آموخت. سپس برای ادامه تحصیلات به تهران آمد و در سال 1342 از دبیرستان علمیه در رشته ادبی فارغ‌التحصیل شد. بعد از آن وارد دانشكده حقوق دانشگاه تهران شد و در سال 1327 موفق به اخذ لیسانس حقوق قضائی گردید.

همزمان، مطالعه در معارف اسلامی را  نزد برادر دانشمندش، سلطان حسین تابنده آغاز كرد و در كلاس‌های درس مرحوم استاد شهابی، استاد مشكات و شیخ محمد سنگلجی نیز شركت كرد.

در این ایام ابتدا در وزارت خارجه مشغول به كار شد و پس از مدت كوتاهی در سال 1329 به وزارت دادگستری منتقل و مدت ها عهده‌دار شغل ریاست اداره سرپرستی دادسرای تهران و متعاقبأ مستشاری دادگاه استان تهران گردید.

در اوایل خدمت دادگستری برای ادامه تحصیل به فرانسه عزیمت و در سال 1336 دكترای حقوق را از دانشگاه پاریس اخذ كرد. ضمن اینكه در رشته زبان فرانسه نیز مشغول به تحصیل بود و دیپلم آن را نیز دریافت كرد. در ایام اقامت در فرانسه با هانری كربن اسلام‌شناس معروف آشنا و در كلاس های درس وی حاضر شد.

پس از بازگشت به ایران، در مشاغل مختلف قضائی در دادگستری مشغول به كار گردید و در دانشكده‌های حقوق تدریس كرد. در شهریور 1347 بار دیگر با بورس دولت فرانسه برای مطالعات حقوق قضائی عازم پاریس شد و در مؤسسه بین‌المللی مدیریت مشغول به تحصیل و تحقیق گردید و موفق به اخذ دیپلم مدیریت قضائی از آن مؤسسه شد. در سال 1355 از وزارت دادگستری بازنشسته شد و پس از آن به وكالت دادگستری پرداخت.