آشنایی با مؤسسه ها: تاریخ شفاهی آستان قدس رضوی


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۱۱ - ۱۴:۲۸:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۲/۱۱ - ۱۴:۳۱:۵۱
آشنایی با مؤسسه ها: تاریخ شفاهی آستان قدس رضوی

یكی از مراكز فعال تاریخ شفاهی در ایران، بخش تاریخ شفاهی مدیریت اسناد و مطبوعات در سازمان كتابخانه ها، موزه ها و مركز اسناد آستان قدس رضوی می باشد.

سابقة تأسیس این بخش به سال 1376 بازمی گردد. آرشیو تاریخ شفاهی در كنار بخش ارزشیابی، بخش مخزن اسناد، بخش نمایه سازی و آماده سازی اسناد، یكی از زیر مجموعه های مدیریت اسناد و مطبوعات محسوب می شود. درواقع هدف از تشكیل  این بخش، جمع آوری، نگهداری و طبقه بندی و اطلاع رسانی خاطرات شفاهی مربوط به آستان قدس رضوی، مشهد و استان خراسان بوده است. تاریخ سیاسی، دیوانی، ابنیه و فعالیت های فرهنگی آستان قدس رضوی و نیز تاریخ سیاسی ، فرهنگی، اجتماعی، مذهبی، اداری، تاریخ رجال، تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و همچنین تاریخ شهرهای استان خراسان از محورهای كلی فعالیت تاریخ شفاهی در این بخش است.

هم اكنون در این مجموعه بالغ بر 900 مصاحبه به صورت صوتی و تصویری و با موضوعات اماكن متبركه، موزه، كتابخانه و رجال آستان قدس و مشهد، همچنین محلات مشهد، مطبوعات خراسان، روحانیت، تاریخ پزشكی، آموزش و پرورش و بانوان آمادة ارائه به علاقمندان گردیده است.

تهیة تاریخ شفاهی محلات مشهد، تاریخ شفاهی شهریور 1320، تاریخ شفاهی آموزش وپرورش، تاریخ شفاهی مطبوعات و تاریخ شفاهی تعویض ضریح سال 1338 از جمله پروژه های دیگر در دست اجرا در این مركز است. برای آشنایی بیشتر با فعالیت ها و مصاحبه های این مجموعه می توان به وب گاه سازمان كتابخانه ها، موزه ها و مركز اسناد آستان قدس رضوی به نشانی   www.aqlibrary.org  مراجعه كرد.