پروژه تاریخ شفاهی آرشیو شهروندان پاکستان


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۱۱ - ۱۴:۲۱:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۲/۱۱ - ۱۴:۲۶:۶
پروژه تاریخ شفاهی آرشیو شهروندان پاکستان

آرشیو شهروندان پاكستان (CAP) مؤسسه ای غیرانتفاعی است كه برای حفاظت از تاریخ پاكستان و منابع مربوط به هویت ملی از گردهمایی 10 نفر در سال 2007 تشكیل شده است و هم اكنون دارای قسمت هایی متنوع از جمله پروژه تاریخ شفاهی است.

پروژه تاریخ شفاهی آرشیو شهروندان پاكستان از تاریخ 16 ژوئن 2008 آغاز به كار كرده است. از آن زمان تاكنون 60 نفر داوطلب، وقت و انرژی خود را صرف ضبط خاطرات زندگی 150 نفر از كسانی كرده اند كه برای استقلال پاكستان مبارزه نموده اند. علاوه بر آن، این آرشیو بیش از 100 نقشه قدیمی، كاست، ویدئو و 2000 عكس را جمع كرده است. این مدارك برای ایجاد اولین مركز تاریخ پاكستان اسكن شده اند.

در وهله اول، طرح تاریخ شفاهی درصدد ضبط خاطرات بازماندگان نسل مبارزین استقلال  پاكستان است. اگرچه در این طرح چهره های سیاسی مهمی وجود دارند، اما  آرشیو ارزش بیشتری برای مصاحبه با افراد پشت صحنه مانند هنرمندان، اهل موسیقی و شخصیت های رادیو و تلویزیون قائل است همانطور كه برای پاكستانی ها، روش زندگی و تجربه آنها از تقسیم شبه قاره هند در سال 1947 ارزش قائل است.

فراتر از این، آرشیو شهروندان پاكستان در حال حاضر در حال جمع آوری داستان های كسانی است كه در دهه های 1950 و 1960 این كشور را رهبری كردند. این كار از طریق مدیریت طرح های تاریخ شفاهی و جمع آوری عكس ها انجام می شود. این آرشیو اطلاعات جمع آوری شده را برای نسل های آینده پاكستان حفاظت خواهد كرد.

در حال حاضر آرشیو شهروندان پاكستان تلاش می كند كه یك آرشیو دائمی برای دسترسی عموم مردم دایر كند.