برگزاری نخستین کارگاه آموزشی دفاع مقدس


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۱۱ - ۱۲:۲۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۲/۱۱ - ۱۲:۲۶:۴۵
برگزاری نخستین کارگاه آموزشی دفاع مقدس

نخستین كارگاه آموزشی دفاع مقدس در تاریخ بیستم مهر ماه به همت پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس در سالن سوره حوزه هنری برگزار شد.

هدف از برگزاری این كارگاه، بررسی اصول و روش ثبت و ضبط تاریخ شفاهی جنگ تحمیلی اعلام شده است.

سرهنگ كاظم فرامرزی، مسئول مركز ملی اسناد و كتابخانه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع ‌مقدس در این نشست گفت: برای تبیین و تحلیل هرچه بهتر تاریخ جنگ، كارگاه‌های آموزشی بررسی چیستی و ماهیت تاریخ شفاهی و انعكاس تجارب عینی اهل قلم در این حوزه در سراسر كشور برگزار می‌شود.

در این نشست در سه بخش تخصصی، سه سخنرانی ارائه شد. سخنرانان عبارت بودند از علیرضا كمری، حجت الاسلام سعید فخرزاده و محمد درودیان. علیرضا كمری در بحثی تئوریك به موشكافی مفاهیم تاریخ،  تاریخ شفاهی و تأثیر ذهن مورخ بر بازخوانی رخدادهای تاریخی پرداخت. حجت الاسلام سعید فخرزاده تجربیات و روش شناسی عملی جمع آوری تاریخ شفاهی دفاع مقدس را مورد بحث قرار داد. همچنن در جلسه بعداز ظهر، محمد درودیان  تجربه های خود را درباره ثبت و ضبط و تدوین تاریخ جنگ در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سال 1360 ارائه كرد.

این نشست آموزشی از ساعت 8:30 صبح آغاز شد و تا 17:00 ادامه داشت. كارشناسان بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس تهران و شهرستان ­ها و نمایندگانی از نهادها و سازمان های ذیربط در این برنامه شركت داشتند.