یادآورها: مهندس احمد آل یاسین


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۸ - ۱۴:۳۴:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۲/۸ - ۱۴:۳۸:۵۶
یادآورها: مهندس احمد آل یاسین

مهندس احمد آل یاسین در ششم شهریور سال 1314 در تهران متولد شد.

تحصیلات ابتدائی را در تهران در دبستان علامه و دوره دبیرستان را در دبیرستان‌های رهنما و مروی گذراند. در سال 1334 موفق به دریافت دیپلم ریاضی گردید. پس از اخذ دیپلم، در رشته راه و ساختمان دانشكده فنی دانشگاه تهران پذیرفته شد و در سال 1339 با درجه فوق لیسانس فارغ التحصیل شد.

وی فعالیت خود را از آبان 1339 با سمت مهندس قطعه كوهین آب ترش قزوین رشت در شركت ساختمانی آسفالت راه آغاز كرد. سپس در سال 1340 برای كار در كارگاه سد دز به خوزستان رفت و همكاری خود را تا سال 1342 با آن كارگاه ادامه داد. فعالیت وی در این پروژه شامل خدمات فنی و نظارت و طراحی اجزاء مختلف پروژه بود. پس از اتمام سد دز در اردیبهشت 1343 همكاری خود را با مهندسین مشاور عمران و منابع آمریكا در سازمان آب و برق خوزستان تجدید نمود. مهندس آل یاسین در سال 1347 به سمت مهندس مقیم و ناظر از سوی مدیر عامل سازمان آب وبرق خوزستان انتخاب شد.

در همین سال در آزمونی كه سازمان امور اداری و استخدامی برای واگذاری بورس تحصیلی دولت هلند در رشته سازه های آبی (هیدرولیك) در تهران برگزار كرد، پذیرفته شد و به كشور هلند اعزام گردید و موفق به دریافت دیپلم سازه های آبی شد. همچنین در سال 1351 دوره آموزشی لابراتوار هیدرولیك و آزمایشگاه مكانیك خاك را در سازمان عمران آمریكا در شهر دنور ایالت كلرادو گذراند.

در سال1353 با خاتمه موفقیت آمیز شبكه آبیاری دز، در سمت مدیر اجرائی و قائم‌مقام مدیر عامل كشت و صنعت نیشكر كارون، مسئول اجرای این طرح عظیم گردید.

 مهندس آْل یاسین در سال 1356 به مدیریت عامل سازمان آب و برق خوزستان منصوب و عهده دار مسئولیت‌‌های توسعه منابع آب، تولید، انتقال و توزیع برق گردید. ادامه سد كارون 1، انعقاد قرارداد مطالعات سد‌های كارون 3 و4، ادامه مطالعات سد مارون، ادامه احداث شبكه آبیاری و زه كشی گتوند و عقیلی، آب رسانی پتروشیمی ایران ژاپن، احدث ایستگاه‌های پمپاژ و... ازجمله فعالیت های او در این دوره است. وی در سال 1360 با پایه‌گذاری شركت مهندسین مشاور پاپیلا، به ادامه خدمات مهندسی در زمینه آب كشور ادامه داد.

از وی تا كنون 14 جلد كتاب(فردی- گروهی) در موضوعات مختلف منتشر شده است. همچنین، نگارش ده ها گزارش فنی و رساله در زمینه های مهندسی، اجتماعی و فرهنگی و انتشار بیش از 50 مقاله  در روزنامه ها و مجلات كشور از دیگر كارهای فرهنگی اوست.