یادآورها: نجف دریابندری

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۸ - ۱۴:۱۱:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۲/۸ - ۱۴:۱۶:۱۸
یادآورها: نجف دریابندری

نجف دریابندری در اول شهریور 1308 در شهر آبادان متولد شد.

دوره ابتدائی را در مدرسه 17 دی گذراند و وارد دبیرستان رازی شد. وی حدود سال سوم دبیرستان، تحصیل را رها كرد و به دنبال كار رفت. حضور انگلیسی ها در تأسیسات نفتی شهر آبادان و تردد آنان در سطح شهر و كاربرد آن زبان وی را به یادگیری زبان انگلیسی علاقمند ساخت و به طور خودآموز به فراگیری  این زبان پرداخت. در سال 1332 اولین اثر خود را كه ترجمه كتاب معروف «وداع با اسلحه» ارنست همینگوی بود، برای چاپ به تهران فرستاد. همزمان با چاپ این كتاب در سال 1333، به دلیل فعالیت‌های سیاسی در آبادان به زندان افتاد و بعد از یكسال، به زندان تهران منتقل شد.

در زندان به مسائل فلسفی علاقمند شد و در مدت حبس، كتاب «تاریخ فلسفه غرب» را ترجمه كرد كه بعدها توسط انتشارات سخن به چاپ رسید. وی بعد از تحمل چهار سال حبس، در سال 1337 از زندان آزاد شد و به كارهای مختلفی روی آورد. در نهایت به عنوان سردبیر (ادیتور) در مؤسسه فرانكلین مشغول به كار شد. در آنجا به ترجمه آثار ادبی رمان‌نویسان و نمایشنامه‌نویسان معروف آمریكائی پرداخت و كتاب هایی همچون «پیرمرد و دریا» اثر ارنست همینگوی و «هاكلبری فین» اثر مارك تواین را  ترجمه كرد.

دریابندری مدت 17 سال با  مؤسسه فرانكلین همكاری كرد و در حدود سال 1354 همكاری خود را با این مؤسسه قطع كرد. پس از آن برای ترجمه متون فیلم های خارجی با سازمان رادیو تلویزیون  قرارداد بست. پس از انقلاب از این كار نیز كناره گرفت و به طور جدی به ترجمه و تألیف پرداخت. از جمله آثار وی می‌توان به ترجمه كتاب های «یك گل سرخ برای امیلی» و «گور به گور» نوشته ویلیام فالكنر، «رگتایم و بیلی باتگیت» اثر دكتروف، «معنی هنر» از آِیزیا برلین و «پیامبر و دیوانه» نوشته جبران خلیل جبران اشاره كرد. وی همچنین در سال های اخیر كتاب «مستطاب آشپزی» را به رشته تحریر درآورده است. از وی همچنین نقد‌های مختلفی در مجلات و نشریات به چاپ رسیده است.

 آقای دریابندری به مناسبت ترجمه آثار ادبی آمریكائی موفق به دریافت جایزه تورنتون وایلدر از دانشگاه كلمبیا گردیده است.