یادآورها: دکتر محمود بهزاد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۷ - ۹:۳۹:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۲/۷ - ۹:۴۲:۲۴
یادآورها: دکتر محمود بهزاد

دكتر محمود بهزاد در سال 1292 در شهرستان رشت به دنیا آمد.

در همان شهر، تحصیلات خود را به پایان رساند و جزو اولین گروه دیپلمه‌های رشت شد. پس از آن به دانش سرای عالی تهران راه یافت، در سال 1314 در رشته علوم فارغ التحصیل شد. پس از اتمام دانش سرا ضمن تحصیل تدریس علوم در مدارس رشت، كتاب های «داروین چه می‌گوید؟» و «از مگس تا آدم» را در زمینه وراثت  ترجمه و منتشر كرد. در سال1324 به دعوت دكتر مجتهدی، ریاست وقت دبیرستان البرز، به تهران آمد و مشغول تدریس در این دبیرستان شد. در همان سال به علت علاقه به زیست شیمی وارد دانشكده داروسازی دانشگاه تهران شد و در سال 1328 از آن دانشكده فارغ التحصیل گردید. او به علت ترجمه كتاب سرگذشت زمین، جایزه سلطنتی را دریافت و از سال 1328 همكاری خود را با گروه فرهنگی هدف و مؤسسه فرانكلین آغاز كرد.

دكتر بهزاد در سال 1331 به سمت ریاست سازمان كتاب‌های درسی ایران منصوب و در سال 1339 بازنشسته شد. بعد از آن، از سال 1339 تا سال 1354 در دبیرستان فرانسوی فرانكو پرسان و  دانشگاه‌های ملی و تهران مشغول تدریس شد. ایشان بعد از انقلاب نیز همكاری خود را با نظام پزشكی، انجمن داروسازان گیلان و مجله حكمت در زمینه پزشكی و داروسازی ادامه داد كه تا سال‌‌‌‌‌‌‌‌‌های پایانی عمرش ادامه داشت.  ایشان مقالات و سخنرانی‌های متعددی ارائه كرده و آثار زیادی به شكل ترجمه، تألیف و ویرایش در زمینه‌های مختلف داروسازی، فیزیولوژی و روانشناسی دارد.

 استاد  بهزاد را می‌توان پركارترین نویسنده و مترجم كتاب‌های علمی در ایران نامید  چرا كه تعداد آثارش به ۹۸ جلد می‌‌رسد  و برخی از ترجمه های او مانند «داروینیسم و تكامل» اكنون به چاپ دهم رسیده است. دكتر بهزاد، در ۸ شهریور ۱۳۸۶ به دنبال یك بیماری چندماهه در منزل شخصی خود در رشت دار فانی را وداع گفت.