یادآورها: هوشنگ مرادی کرمانی


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۷ - ۹:۴:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۲/۷ - ۹:۷:۵
یادآورها: هوشنگ مرادی کرمانی

هوشنگ مرادی كرمانی در ۱۶ شهریور ماه سال ۱۳۲۳ در روستای سیرچ از توابع بخش شهداد كرمان به دنیا آمد.

در شش ماهگی مادر خود را از دست داد و تحت نظر بستگان پدری، زندگی سخت خود را در كنار پدر روان پریش و بیمارش ادامه داد. تحصیلات ابتدایی خود را در زادگاهش آغاز كرد و برای ادامه تحصیل در دوره  متوسطه راهی كرمان شد و از مدرسه بازرگانی دیپلم گرفت. در سال 1343 به تهران آمد و همزمان با شركت در كلاس‌های كنكور  به نوشتن در مطبوعات روی آورد و برای امرار معاش به كار‌های مختلفی از جمله كارگری و معلمی اكابر دست زد. در سال 1348، علی رغم علاقه به ادبیات فارسی، در رشته ادبیات انگلیسی در مدرسه عالی ترجمه مشغول به تحصیل شد و در سال 1353 موفق به اخذ مدرك لیسانس شد.

 اولین داستان وی به نام «كوچه ما خوشبخت‌‏ها» در مجله خوشه منتشر شد كه حال و هوای طنزآلود داشت. در حدود  سال ۱۳۴۹ اولین مجموعه داستانی وی به نام  «معصومه» حاوی چند قصه متفاوت و كتاب دیگری به نام «من غزال ترسیده‌ای هستم» به چاپ رسید. در سال ۱۳۵۳ داستان «قصه‌های مجید» را برای رادیو ‌نوشت كه تصویری از زندگی خود او بود و تا سال 1357 روزهای 5 شنبه از رادیو پخش می‌شد. در حدود سال 1359  اولین مجموعه قصه‌های مجید به چاپ رسید و پس از آن كتاب «بچه‌های قالیباف خانه» منتشر شد. این كتاب در سال ۱۳۵۹ جایزه  نقدی شورای كتاب كودك و در سال ۱۹۸۶ جایزه جهانی هانس كریستین اندرسن را  به خود اختصاص داد. در سال 1364 نیز كتاب قصه‌‌های مجید به عنوان كتاب سال جمهوری اسلامی معرفی شد.

مرادی كرمانی در سال 1992 از سوی داوران جایزه جهانی «هانس كریستین اندرسن» در برلین به دلیل تاثیر عمیق و گسترده در ادبیات كودكان جهان به عنوان نویسنده برگزیده سال انتخاب شد. وی همچنین در سال 1995 میلادی جایزه خوزه مارتینی را به عنوان نویسنده برگزیده كشور كاستاریكا از آن خود كرد. از هوشنگ مرادی كرمانی تاكنون تعداد زیادی كتاب داستان انتشار یافته كه برخی از آنها به زبان‌های آلمانی، انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی، هلندی، عربی و ارمنی ترجمه شده و هم چنین چندین فیلم تلویزیونی و سینمایی بر اساس داستان‌‌های او به تصویر درآمده است. گفتنی است آثار مرادی كرمانی در برخی از كشورها به به عنوان متن درسی در كتب درسی گنجانده شده است و نیز جوایز متعدد دیگری را به خود اختصاص داده است.

 هوشنگ مرادی كرمانی در طی سال ها زحمت و كار بی وقفه، آثار زیادی برای كودكان و نوجوانان خلق كرده كه از میان آنها می‌توان به این كتاب‌ها اشاره كرد:

 قصه های مجید، بچه‌های قالیباف خانه، نخل، چكمه، داستان آن خمره، مشت بر پوست، تنور، كوزه، مهمان مامان، شما كه غریبه نیستید، لبخند انار و مربای شیرین.