یادآورها: محمود دولت آبادی


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۶ - ۹:۱۷:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۲/۶ - ۹:۱۹:۱۳
یادآورها: محمود دولت آبادی

محمود دولت آبادی، نویسنده معاصر، در دهم مرداد ۱۳۱۹ در دولت آباد سبزوار متولد شد.

دوران كودكی‌اش در خانواده ای روستایی ـ كه از راه كار بر زمین سخت كویر روزگار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذراندند سپری شد. دوره ابتدائی را در روستای دولت آباد گذراند ولی به علت شكستگی پا، موفق به ادامه تحصیل نگردید و برای امرار معاش مجبور به كار شد. در ۲۰ سالگی به تهران مهاجرت كرد  و ضمن  كار در  مشاغل عدیده از جمله : انبارداری، آرایشگری و كنترلچی سینما، سرانجام موفق به نام ‌نویسی در هنركده تئاتر شد. وی با موفقیت دوره فوق را سپری كرد و در دو رشته بازیگری و نمایشنامه نویسی شاگرد ممتاز شد. به این اعتبار، نویسندگی  را از طریق تئاتر كشف كرد  و اولین  داستان خود را با نام  «ته شب»  در بیست و یك سالگی در مجله آناهیتا به چاپ رساند. پس از آن با جدیت به كار نویسندگی ادامه داد و ضمن معاشرت و آشنائی با نویسندگان صاحب نام ایرانی، به مطالعه آثار نویسندگان و نمایشنامه نویسان غربی پرداخت.

 محمود دولت‌آبادی اولین مجموعه داستانی خود را  با نام «لایه‌های بیابانی» با هزینه خود  به چاپ رساند.

در سال 1351 در اداره تئاتر، گروه هنر ملی،  مشغول به كار شد و  در همان دوران شروع به خلق آثار جدی خود از جمله «كلیدر» نمود. در سال 1353، در حین اجرای تئاتر «در اعماق»  دستگیر و به زندان افتاد. بعد از دو سال از زندان آزاد شد و به كار نویسندگی ادامه داد. در سال 1356 اولین جلد از رمان معروف كلیدر را به چاپ رساند. این رمان در سال 1362 به پایان رسید و بعد از آن روزگار سپری شده مردم سالخورده را به رشته تحریر درآورد

 از جمله آثار دیگر وی عبارت است از : هجرت سلیمان و مرد، آوسنه بابا سبحان، تنگنا، گاواره بان، ناگریزی و گزینش هنرمند، عقیل عقیل، موقعیت كلی هنر و ادبیات كنونی،  دیدار بلوچ ، جای خالی سلوچ،  ققنوس، آهوی بخت من گزل، ما نیز مردمی هستیم، كارنامه سپنج و مجموعه مقالات.