یادآورها: پرویز شاپور


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۶ - ۸:۵۳:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۲/۶ - ۸:۵۶:۲۹
یادآورها: پرویز شاپور

پرویز شاپور در سال 1302 در شهر قم زاده شد.

دوران ابتدائی را در مدرسه دقیقی تهران گذراند و دیپلم را از دبیرستان دارائی گرفت. پس از آن به اخذ لیسانس اقتصاد از دانشگاه تهران نائل آمد. در سال 1329 با فروغ فرخزاد ازدواج كرد. حاصل این ازدواج پسری به نام كامیار بود. شاپور در سال 1330 به اهواز منتقل شد و تا سال 1334 در دارائی اهواز مشغول به كار بود. همچنین برای روزنامه های محلی اهواز مطلب می‌نوشت. پس از مراجعت به تهران  همكاری خود را با مجله توفیق آغاز كرد. وی مطالب خود را با نام های مستعار كامیار و مهدخت به چاپ می رساند. پس از آغاز همكاری با مجله خوشه، احمد شاملو ـ كه سردبیری مجله را به عهده داشت ـ نوشته‌های او را تحت عنوان « كاریكلماتور»  به چاپ رساند.

اولین كتاب كاریكلماتور  شامل طرح ها و نوشته های پرویز شاپور  در سال 1350 توسط انتشارات نمونه به چاپ رسید. از پرویز شاپور كتاب های دیگری نیز به چاپ رسیده است مانند مجموعه 5 جلدی كاریكلماتور، فانتزی سنجاق قفلی، تفریح نامه (طرح های مشترك بیژن اسدی پور و پرویز شاپور و كتاب موش و گربه عبید زاكانی با طرح های پرویز شاپور).

 شاپور در دو نمایشگاه نیز شركت داشته است، یكی به طور مستقل در گالری زروان در سال 1354 و دیگری به طور جمعی در نگارخانه تخت جمشید با بیژن اسدی پور و عمران صلاحی در سال 1356.

پرویز شاپور در 15 مرداد سال 1378 در تهران در گذشت و در قطعه هنرمندان به خاك سپرده شد.