یادآورها: دکتر حمید فرزام


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۹:۳۳:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۹:۳۷:۳
یادآورها: دکتر حمید فرزام

دكتر حمید فرزام، در سال 1302 شمسی در كرمان متولد شد. او تحصیلاتش را در رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه تهران، تا مقطع دكترا گذراند و از محضر اساتید بزرگی چون استاد بهمنیار كرمانی و استاد بدیع الزمان فروزانفر بهره برد.مدت ها نیز در محضر شیخ رجبعلی نكوگویان كسب فیض نمود.

او ضمن تحصیل در مقطع دكترا، به تدریس در آموزش و پرورش پرداخت و در دبیرستان های فارابی كرج و شاهپور تجریش به تدریس زبان و ادبیات فارسی پرداخت.در سال 1340 به استخدام دانشكده علوم انسانی دانشگاه اصفهان درآمد.ز سال 1349 با رتبه استادی تمام وقت تدریس متون فارسی، عرفان اسلامی و تأثیر قرآن در ادب فارسی را نیز عهده دار شد.
 
در سال 1355 به مدیریت گروه زبان و ادبیات فارسی این دانشگاه منصوب شد.در مهر ماه 1359 بازنشسته شد و پس از آن در دانشگاه تهران به تدریس پرداخت.

ایشان در طول حیات علمی خود، آثار بسیاری در قالب مقاله و كتاب  از خود برجای گذاشت.از جمله كتابهای ایشان می توان به مسافرت های شاه نعمت الله ولی و ارزش‌ آن‌ از نظر تربیتی‌، اجتماعی‌ و سیاسی، شاه ولی و دعوت مهدویت، اصول اخلاق اسلامی به ضمیمه تعلیم و تربیت در اسلام، تحقیق در احوال و نقد آثار و افكار نعمت الله ولی اشاره  كرد.

از جمله مقاله های ایشان  نیز می توان به ‌ «اختلاف‌ جامی‌ با شاه‌ولی‌» ، «مناسبات‌ حافظ‌ و شاه‌ولی‌» ، «بحثی‌ درباره‌ مشابهت‌ سخن‌ مغربی‌ و شاه‌ولی‌» ، «تحقیق‌ در سبك‌ سخن‌ شیخ‌ كمال‌ خجندی‌» ، «نظام‌الدین‌ محمود دائی‌ شیرازی‌» ، «ابن‌سینا فیلسوف‌ بزرگ‌ ایرانی‌» ، «فصلی‌ از تاریخ‌ ادبی‌ و اجتماعی‌ ایران‌»  را نام برد.

دكتر حمید فرزام در سال 1369 به عضویت پیوسته فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی درآمد.

استاد بزرگوار، دكتر حمید فرزام در شامگاه نوزدهم خرداد 1387 دارفانی را وداع گفت. مصاحبه با ایشان توسط خانم پیمانه صالحی در سال 1377 طی یك جلسه انجام شد.