یادآورها: غلامحسن نقشینه


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۹:۱۸:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۹:۲۱:۲۷
یادآورها: غلامحسن نقشینه

غلامحسن نقشینه در سال 1282 در تهران به دنیا آمد.به دلیل علاقمندی به هنر نمایش، به طور خصوصی نمایش هایی را اجرا می نمود.آموزش جدی تئاتر را نزد افراسیاب آزاد فرا گرفت.سپس وارد هنرستان هنرپیشگی شد و پس از سه سال دیپلم خود را دریافت كرد و به تدریس فن بیان در همان دبیرستان مشغول شد.وی در سالن های تئاتر گراند هتل، سیرك تهران و مدرسه زرتستی ها كارگردانی و بازی می كرد.

 تعدادی از نمایش های وی عبارتند از:«دلدادگان»، «غیاث خشتمال»، «شب در حرم ناصرالدین شاه»، «لج و لجبازی»، «نادر و ستاره»، «شاه عباس و جنگ دربند»، «دروغگو و دروغ پرداز»، «بنگاه عشق»، «جنگ زن و شوهر»، «رسوایی»، «قمار»، «انتقام ارواح»، «دختر نابینا»، «بیژن و منیژه»، «نادرشاه و جنگ كرنال» و «رستم و سهراب».

نقشینه می گوید:به دلیل عدم استقبال مردم از پیس های جدی، مدیران تئاتر تصمیم به اجرای تئاتر كمدی گرفتند كه این مسئله موجب كناره گیری بسیاری از هنرمندان از تئاتر شد.وی نیز در پی همین جریان از تئاتر خارج و جذب سینما شد.
 
او فعالیت سینمائی را از سال 1332 با كارگردانی و بازیگری فیلم «میهن پرست» آغاز كرد.مستشار جزیره (1335)و سه دیوانه (1347) از دیگر فیلم هایی است كه او در آنها ایفای نقش نمود.

نقشینه در خردادماه سال 1341 با سمت معاون مدیركل امور مخابرات سازمان برنامه و بودجه بازنشسته شد.ایفای نقش تلویزیونی دایی جان ناپلئون برای او شهرت خاصی به همراه آورد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز در  فیلم های سینمایی وكیل اول و ناخدا خورشید نقش های كوچكی را بازی كرد.
  
مصاحبه با وی توسط خانم هما قاضی در سال 1374 به مدت 165 دقیقه انجام شد.