خون به ناحق ریخته مروری بر اوضاع شیعیان عربستان و فعالیت های آیت الله باقر النمر


تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۸/۱۷ - ۱۰:۵۷:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۸/۲۰ - ۹:۳۸:۱۸
خون به ناحق ریخته مروری بر اوضاع شیعیان عربستان و فعالیت های آیت الله باقر النمر
سخنران نشست : یاسر قزوینی حائری / دی 1394

نشست تخصصي با عنوان «خون به ناحق ریخته: مروری بر اوضاع شیعیان عربستان و فعالیت های شهید آیت الله نمر باقر النمر» با سخنرانی دكتر یاسر قزوینی حائری روز یكشنبه 94/10/20 در اندیشگاه فرهنگی برگزار شد.

قزوینی در ابتدای نشست به موضوع جریان شناسی شیعیان عربستان پرداخت و اشاره كرد كه بدون شناخت جریان های شیعی در سواحل جنوبی خلیج فارس نمی توان شناخت و درك صحیحی از چگونگی فعالیت های شهید آیت الله النمر به دست آورد. او سپس اشاره كرده كه تضادهای میان شیعیان عربستان با حكومت آل سعود دارای ریشه های عمیق فرهنگی، اقتصادی و سیاسی است و كلیه مردم عربستان به ویژه شیعیان این كشور از این سه منظر تحت ظلم و ستم خاندان آل سعود قرار دارند.

عضو هیئت علمی گروه تاریخ دانشگاه تهران سپس به خاستگاه های فكری شیعیان عربستان اشاره كرد و اظهار داشت كه شیعیان این كشور از نظر تاریخی همواره از سه حوزه علیمه نجف، كربلا و قم (در دوران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی) تغذیه می شدند و بعضی تحولات سیاسی در روند مطالبات شیعیان این كشور بسیار تأثیرگذار بودند كه از میان آن ها پدیده انقلاب اسلامی ایران، حادثه 11 سپتامبر و سقوط صدام حسین، و وقوع پدیده بیداری اسلامی از اهمیت بیش تری برخوردارند. قزوینی ظهور آیت الله النمر را حاصل تأثیرپذیری وی از انقلاب اسلامی ایران و تغییرات سیاسی حاصل از سایر پدیده ها دانست كه در نهایت به مبارزات و شهادت آیت الله النمر ختم شد. او در خاتمه با پخش كلیپ هایی از سخنرانی ها آیت الله النمر و آخرین صحبت های تلفنی وی با مادرش، ایشان را شخصیتی شجاع، بی باك، مبارز، آزادی خواه و جهادگر توصیف كرد كه در مسیر اندیشه های امام خمینی (ره) كوشید علیه ظلم و ستم حاكم بر مردم عربستان به صورت جهادی مبارزه كند.

پایان جلسه نیز به پرسش و پاسخ های حضار و قرائت فاتحه برای آیت الله النمر و سایر شهدای نهضت های اسلامی منطقه اختصاص یافت.