بروجردی: کتابخانه ملی ایران خانه دوم خبرنگاران است


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۵/۱۵ - ۱۵:۵۹:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۵/۱۶ - ۹:۱۶:۰
بروجردی: کتابخانه ملی ایران خانه دوم خبرنگاران است
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران امانت‌داری را مهمترین شاخصه خبرنگاران برشمرد و گفت: کتابخانه ملی ایران خانه دوم خبرنگاران محسوب می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، همزمان با فرا رسیدن سالروز گرامیداشت روز خبرنگار(17 مرداد ماه) نشست صمیمی با حضور اشرف بروجردی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و اصحاب رسانه در محل اندیشگاه این سازمان برگزار شد.

در این نشست صمیمی، گپ و گفتی کوتاه میان خبرنگاران و ریاست این سازمان برقرار و در خلال آن از فعالان حوزه فرهنگ و ادب کشور تقدیر شد.

اشرف بروجردی در این نشست با بیان اینکه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران خانه دوم خبرنگاران محسوب می شود، گفت: فرا رسیدن روز خبرنگار را که امروز در آستانه ورود به آن هستیم به تمامی کسانی که دغدغه ارتقاء و بهبود شرایط ایران اسلامی را دارند تبریک می گویم.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از خبرنگاران به عنوان چشم و گوش ملت تعبیر کرد و افزود: این قشر با رصد حوادث و وقایع، سعی در اطلاع رسانی مناسب و بهینه دارند تا گامی در جهت رفع مشکلات جامعه بردارند و در قالب خبر و گزارش دیدگاه‌ها و رویکرد خود را به دست‌اندرکاران ارائه دهند.

وی با بیان اینکه در تاریخ کشور، خبرنگاران همواره محبوب بوده اند و به نمایندگی از آحاد جامعه مطالبه گر بوده گفت: این امر موقعیت اعتباری را برای آنان ایجاد کرده است.

بروجردی با بیان اینکه در این میان بسیاری از خبرنگاران صاحب نظر و ایده بوده اند، افزود: این دسته از خبرنگاران به نوعی مرجع هستند.

وی همچنین با اشاره به از دست دادن برخی از خبرنگاران در حوادث مختلف، ادامه داد: متاسفانه بسیاری از خبرنگاران در حوادث و وقایع مختلف جان خود را از دست می دهند و امروز در میان ما حضور ندارند که جای همه آنها خالیست.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در ادامه به حضور خود در آستانه روز خبرنگار بر سر مزار شهیدان آوینی و افشار اشاره و تصریح کرد: این عزیزان با گام هایی که برداشتند و با امانت داری توانستند امین مردم باشند.

بروجردی امانت‌داری را مهمترین شاخصه خبرنگاران برشمرد و اضافه کرد: اینکه خبرنگاران اطلاعات را به درستی منتقل کنند و امانت‌دار باشند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در بخش دیگری از سخنان خود به مشکلات خبرنگاران اشاره کرد و افزود: امروز خبرنگاران احساس می کنند که فضای امنی برای فعالیت آنان وجود ندارد و بر همین اساس نمی توانند دیدگاه های خود را آنطور که باید منتقل کنند.

وی خبرنگاران را بهترین مرجع برای انتقال حرف‌ها و گفته های مردم و به طور کلی آحاد جامعه به مدیران دانست و تصریح کرد: خبرنگار علاوه بر اینکه امین مردم هستند، در ارتقای سطح علمی جامعه نقش مفید و موثری دارد؛ یکی از مقوله های جدی جوامع بشری ارتقای سطح آگاهی مردم و جامعه است.

بروجردی با اعلام اینکه امروز کشور در شرایط خاصی قرار دارد، اضافه کرد: بر همین اساس مطالبات مردم افزایش یافته و این مطالبات باید به نحوی تنظیم شوند و سرکوب آنها جایز نیست. البته در مقاطعی جامعه ما این امر را تجربه کرده است.

وی متذکر شد: اگر نگاه ما از دایره امنیتی تعریف شده فراتر برود بخوبی می توانیم مسائل را تحلیل کنیم اما همیشه یک خط قرمزی با عنوان امنیت کشور، جامعه، اشخاص، چهره‌ها و نظام وجود داشته و این امر موجب می‌شود این مسائل بازگو نشوند در این جا لازم است خبرنگاران در این باره با مراکز امنیتی مسائلی را حل و فصل کنند.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بی پاسخ ماندن مطالبات را موجب دلسردی و دلخوری دانست و گفت: روز خبرنگار بهانه ای است برای تعیین جایگاه خبرنگاران اما توصیه من این است که همه چیز را سیاه و سفید نبینیم.

** خبرنگاران نقش مهمی در شکل‌گیری مشروطه دارند

در ادامه غلامرضا ظریفیان مشاور رییس سازمان و رییس اندیشگاه با اشاره به قرار گرفتن در سالروز امضای فرمان مشروطیت، گفت: مشروطه دور دوم تاریخ است و باید گفت که خبرنگاران نقش مهمی در شکل‌گیری مشروطه دارند و البته مشروطه نیز نقش موثری برای نهادینه کردن مطبوعات در کشور دارد.

** اندیشگاه پاتوق اندیشمندان است

رییس اندیشگاه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اندیشگاه را سرپلی برای گفت و گو میان کتابخانه و حوزه ها دانست و افزود: اندیشگاه پاتوق اندیشمندان است که خبرنگاران نیز جزء اندیشمندان محسوب می شوند.

وی با بیان اینکه کتابخانه ملی حوزه عمومی است، افزود: بر همین اساس کتابخانه باید به تمام مردم سرویس دهد و خبرنگاران نیز می توانند از این امکان بهره مند شوند.

ظریفیان یادآور شد: در هر جای دنیا که کتابخانه ملی رشد یافته آن کشور به فرهیختگی رسیده و پیرو آن توانسته آسیبهای اجتماعی را کاهش دهد. بر همین اساس ما بعنوان فعالان کتابخانه  ملی و شما به عنوان خبرنگاران می توانیم کمک کنیم تا از رنج و نا امیدی مردم کاسته و در مقابل به فرهیختگی آنان افزوده شود این امر می تواند به عنوان یک رسالت مشترک مطرح شود.

** زنگ خطر کتابخوانی در کشور به صدا درآمده

در ادامه هانیه گرائیلی مدیرکل حوزه ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در این نشست صمیمی، وضعیت کتابخوانی در کشور را فاجعه بار توصیف کرد و گفت: این امر برای همگان ملموس شده است بطوریکه می توان گفت از رفتار کتابخوانی فاصله گرفته ایم این امر باید رفتاری استراتژیک را شامل شود.

وی به اهداء کتاب توسط کتابخانه ملی ایران به ویژه برای مناطق محروم کشور اشاره کرد و گفت: این امر در آخرین هفته شهریور ماه امسال برای استان تهران درنظر گرفته شده است.

گرائیلی خاطرنشان کرد: امروز زنگ خطر کتابخوانی در کشور به صدا درآمده و لازم است هریک از ما برای بهبود این شرایط به رسالت خود عمل کنیم.

** فضای ارتباطات کتابخانه ملی فراتر از چهارچوب‌های متعارف پیش میرود

صالح زمانی مشاور رییس سازمان در امور بین الملل نیز ضمن تبریک این روز، گفت: در روزهای آتی یکی از شخصیت های پرنفوذ جامعه لبنان در حوزه صلح و گفت و گو در کتابخانه ملی ایران حضور خواهد یافت.در تلاش هستیم فضای ارتباطات کتابخانه ملی را فراتر از چهارچوب های متعارف پیش ببریم.

وی یادآور شد: در اواسط شهریور ماه سالجاری دومین نشست تبادل نسخ خطی در حوزه میراث مستند با همکاری دفتر منطقه ای یونسکو با موضوع تبادل بحث نسخ خطی بر روی پلت فرم های دیجیتال، برگزار خواهد شد.

زمانی همچنین از فرا رسیدن هشتاد و پنجمین نشست جهانی انجمن های کتابداری در شهر آتن کشور یونان سخن به میان آورد و گفت: در این نشست هیات مدیران سازمان به همراه کارشناسان حضور خواهند داشت.

**سخن خبرنگاران

در ادامه این نشست هر یک از خبرنگاران حوزه فرهنگ به طور خاص حوزه‌های انتشارات و کتاب خبرگزاری ها، روزنامه‌ها و صدا و سیما، رادیو و ... ضمن تبریک این روز به بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود پرداختند و برخی از چالش‌های پیش روی خبرنگاران را با ریاست این سازمان در میان گذاشتند.

هادی حسینی نژاد دبیر گروه فرهنگ خبرگزاری ایبنا به شان و جایگاه کتابخانه ملی ایران اشاره کرد و گفت: کتابخانه ملی حائز شان و جایگاه ویژه ای بوده و امید است تعامل و همکاری میان این سازمان و رسانه های رو به رشد باشد.

آیدین پورخامنه خبرنگار خبرگزاری ایبنا نیز به تسهیل در دسترسی به مدیران این سازمان اشاره کرد.

نفیسه اسماعیلی خبرنگار خبرگزاری فارس نیز با انتقاد از توجه کتابخانه ملی ایران به رسانه های مکتوب مانند روزنامه‌ها، خواستار توجه به خبرگزاری‌ها شد.

در ادامه اما زهرا جعفری خبرنگار روزنامه فرهیختگان خواستار توجه ریاست سازمان به رسانه های مکتوب (روزنامه)ها شد و از اشرف بروجردی به عنوان رییس این سازمان برای حضور و مصاحبه در روزنامه متبوع خود دعوت کرد.

لیلا ضامنی خبرنگار خبرگزاری شبستان از ارتقای سطح اطلاع رسانی به واسطه فعالیت تیم جدید روابط عمومی قدردانی کرد.

فاطمه امین الرعایا خبرنگار روزنامه ابتکار ضمن تاکید در برگزاری نشست‌های خبری در کتابخانه ملی به نقش روزنامه‌ها در اطلاع رسانی اشاره کرد.

مرتضی کاردر خبرنگار روزنامه همشهری نیز با بیان اینکه جنس خبر در روزنامه و خبرگزاری‌ها متفاوت است خواستار تعامل و هماهنگی بیشتر به منظور حضور خبرنگاران در نشست‌های تخصصی در کتابخانه ملی شد و گفت: در مواقعی برخی از افراد از جمله نسخه شناسان در این محل حضور پیدا می کنند یا اشخاصی که دارای وجهه بین المللی هستند در کتابخانه حضور می یابند لازم است شرایطی مناسب برای گفت و گو با این دست از افراد مهیا شود.

میترا لبافی خبرنگار صدا و سیما نیز به خاطره خود در زمان افتتاح کتابخانه ملی ایران اشاره کرد و گفت: در آن زمان هنوز تپه های روبروی کتابخانه وجود داشت و باغ کتاب بنا نشده بود از آن زمان تاکنون کتابخانه ملی تغییر و گستردگی یافت.در مخازن این سازمان اسنادی وجود دارد که می توان در مورد آنها گزارشهای خوبی تهیه شود.

انتهای مطلب/