ساماندهی و تکمیل مجموعه تمبرهای نوروزی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران

تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۴/۱۱ - ۱۴:۲۹:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۴/۱۱ - ۱۴:۳۴:۴۳
ساماندهی و تکمیل مجموعه تمبرهای نوروزی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
موزه کتاب و میراث مستند کتابخانه ملی ایران طی فرآیند ساماندهی و تکمیل مجموعه تمبرهای نوروزی، اقدام به تهیه و تنظیم شناسنامه برای ۳۵ دوره تمبر، پاسپارتو و آلبوم‌سازی کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، موزه کتاب و میراث مستند کتابخانه ملی ایران، با برگزاری«مجموعه نمایشگاه‌های نوروز ۹۸» به ساماندهی مجموعه تمبرهای نوروزی سازمان مبادرت کرد.

در این راستا، این موزه با توجه به موجودی تمبرهای مربوط به نوروز در مخزن منابع غیرکتابی و بررسی نواقص مجموعه آثار، اقدام به پژوهش در تاریخچه چاپ تمبر نوروزی در ایران، تهیه و تنظیم شناسنامه برای ۳۵ دوره تمبر، پاسپارتو و آلبوم‌سازی با استفاده از مقواهای بدون اسید و در نهایت، تکمیلِ دوره‌های ناقص این مجموعه که توسط یک مجموعه‌دار خصوصی حوزه تمبر به سازمان اهداء شد، کرده است.

پیش از این طراحی و انتشار تمبر جشن جهانی نوروز ۱۳۹۸ با اقتباس از نگاره‌ی نسخه‌ای خطی در همکاری مشترک موزه کتاب و میراث مستند ایران، موزه پست و ارتباطات و شورای عالی تمبر صورت گرفته بود. این تمبر برای نخستین بار از آثار نفیس موجود در مخازن کتابخانه ملّی چاپ و در کشورهای دوازده‌گانه دارای سنت نوروزی منتشر شد. این تمبر زیبا به عنوان پنجاه و پنجمین تمبر نوروزی کشورهای عضو با مینیاتوری از نسخه خطی دیوان حافظ شیرازی به خط سلطانعلی مشهدی زینت یافته‌‌است.

انتهای خبر/