کاهش زمان دسترسی محققان به اسناد در سازمان اسناد و کتابخانه ملی


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۷/۱۳ - ۱۴:۲۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۷/۱۳ - ۱۴:۳۶:۹
کاهش زمان دسترسی محققان به اسناد در سازمان اسناد و کتابخانه ملی
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به افزایش بهره‌وری این سازمان به‌خصوص در زمینه تسهیل دسترسی سریع محققان به اسناد، گفت:‌ از سازمان «ملی بهره وری» انتظار داریم تا بهره وری سازمان اسناد و کتابخانه ملی را در کنار 34 دستگاه دیگر به رئیس جمهور گزارش دهد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اشرف بروجردی امروز (شنبه - 13 مهر) با حضور در ساختمان آرشیو ملی ایران از روند پروژه بهبود فرایندها به روش کایزن و مجموعه‌های آرشیوی و فراهم آوری اسناد بازدید کرد.

بروجردی در نشست اختتامیه این پروژه که با حضور فاطمه پهلوانی، رئیس سازمان ملی بهره وری برگزار شد، گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی به عنوان یک مجموعه فرهنگی با ‍‍پشتوانه قانون فعالیت می‌کند ولی از نگاه مدیران کلان کشور فعالیت‌های این نهاد مغفول مانده است.

وی همچنین با اشاره به خانم «پهلوان» که از مدیران جوان کشور هستند و هر جا که فعالیت کردند از جمله در شهرداری به دنبال تحول بوده تا بهره وری حاصل شود، افزود: انتظار می‌رود سازمان ملی بهره وری فعالیت‌های فرهنگی سازمان اسناد و کتابخانه ملی به خصوص پروژه‌های بهره وری در این سازمان را به دیگر نهادهای اجرای به عنوان الگو گزارش کنند.

بروجردی با اشاره به مغفول ماندن فعالیت‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی در نگاه مدیران کلان کشور، ادامه داد: شاید بخشی از این مسئله به خودمان برمی‌گردد که با این حجم کار و بهره وری نتوانستیم به درستی فعالیت هایمان را معرفی کنیم.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، تصریح کرد: یکی از گلایه‌ها این بود که سازمان اسناد (آرشیو ملی) اسناد را به راحتی در دسترس پژوهشگران قرار نمی‌دهد که براین حسب تصمیم به بازنگری در سیاست‌های آرشیو ملی شد.

بروجردی ادامه داد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران؛ حافظه ایران و ایرانیان است و برای آیندگان آن را حفاظت می‌کند و به هیچ عنوان ملک ما و ارث پدری نیست و در این زمینه مدیران، همکاران و کارشناسان این نهاد - کارشان را با عشق انجام می‌دهند و حتما نتایج زحمات آنها در معرض معرفی بیشتر قرار خواهد گرفت.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به پروژه بهبود فرایندها به روش کایزن در آرشیو ملی ایران که باعث ارتقای بهره وری نیز خواهد شد، افزود: انتظار از سازمان ملی بهره وری این است که فعالیت‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی به دلیل عملکرد فرهنگی، منفک از فعالیتهای اجرایی دیگر نهادها نشود.

بروجردی در ادامه با پرداختن به برخی مشکلات جدی با نهادهای اجرایی که اسناد خود را تحویل این سازمان نمی‌دهند پرداخت و گفت: به عنوان نمونه وزارت نفت تا مدتها اسناد خود را تحویل نمی‌داد، درحالیکه نهادهای اجرایی برای تحویل اسناد براساس قانون مکلف به این کار هستند.

معرفی بیشتربهره وری سازمان اسناد و کتابخانه ملی

فاطمه پهلوان - رئیس سازمان ملی بهره وری نیز در ادامه آیین اختتامیه پروژه بهبود فرایندها به روش کایزن؛با تبریک به رئیس و مدیران سازمان اسناد و کتابخانه ملی برای اجرای این پروژه که کاری زیربنایی جهت ارتقای بهره وری است، گفت: بهره‌وری با هر کاری عجین است و نباید صرفا بهره‌وری را در سنجش شاخص‌ها ببینیم.

وی ادامه داد: در کشور ما هنوز بهره وری را در نگاه اقتصادی می‌بینند، درحالی که مهمترین تعریف بهره وری نظم فرایندها است.

رئیس سازمان ملی بهره وری با اشاره به گزارش بهره وری فعالیت‌های 34 دستگاه که به رئیس جمهور ارائه می شود، از عملکرد سازمان اسناد و کتابخانه ملی برای اجرای پروژه بهبود فرایندها ابراز خرسندی کرد.

پهلوان در ادامه ابراز امیدواری کرد تا طی فرایند پیوستن این سازمان در ارائه گزارشات بهره وری خود؛ بهره وری این سازمان نیز در کنار 34 دستگاه اجرای دیده و گزارش شود.

براساس این گزارش، در اختتامیه پروژه بهبود فرایندها به روش کایزن، کارشناسان این پروژه به تفکیک؛ به تشریح عملکرد و اصلاح خدمات اداره کل‌های خود در روند اجرای این پروژه پرداختند که از جمله نتایج این پروژه کاهش زمانبندی در فراهم اوری اسناد و کمتر کردن زمان دسترسی پژوهشگران به اسناد عنوان شد.

انتهای مطلب/