از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 
حضور و شركت در كميته فني ايزو

كشورها و گروه‌هاي عضو ايزو اعضاي ثابت يا موقتي كميته ايزو هستند.

بررسي نحوه شركت در كميته فني ايزو

كميته فني 171 ايزو به‌صروت سنتي كاربران نهايي (كتابخانه‌ها، بانك‌ها، شركت‌هاي بيمه، طراحان و ...) را همراه با ارائه‌دهندگان راه‌حل‌هاي فناوري اطلاعات (طراحان، توليدكنندگان سامانه، مشاروان، و ...) را گرد هم مي‌آورد.

 

لازم به ذكر است كه در گذسته، ابتكارات استانداردسازي از كاربران نهايي نشات مي‌گرفته است. سپس مرحله استاندارسازي به‌صورت گفتماني ميان كاربران نهايي و تامين‌كنندگان انجام مي‌گرديد. نيروي محركه براي توليد اين استانداردها با افزايش سازمان‌هايي كه استفاده‌كننده نهايي اين استانداردها هستند و نه تنها نياز به اين استانداردها، بلكه به بهترين نمونه‌هاي كاري نياز دارند، تغيير كرده است.

امروزه تمايل به شركت متخصصين از شركت‌هاي خصوصي كه در مراحل مديريت اطلاعات الكترونيكي دخيل هستند، افزايش يافته است. احتمالآً اين موضوع به نياز كاربران نهايي و ذي‌نفعان اقتصادي در حوزه كاري ما مرتبط مي‌باشد. فناوري‌ها به‌سرعت تغيير مي‌كند. سازگاري با قوانين و آيين‌نامه‌ها نياز به استانداردهاي جديد را افزايش مي‌دهد.

مانند ديگر كميته‌هاي استاندارد، نحوه عضويت در كميته فني 171 هم تغيير نموده است.  لازم به ذكر است كه تغييرات عموماً با توجه به وضعيت عوضيت، رخ داده‌اند. اين كميته هيچ كدام از گروه‌هاي علاقه‌مند را از دست نداده است. البته، همچنان بر اين نكته تاكيد مي‌كنيم كه تامين بودجه براي متخصصين سخت‌تر شده و آن‌ها زمان كمتري براي مسافرت جهت شركت در جلسات پيدا مي‌كنند. اين موضوع به لزوم صرف تمام وقت آن‌ها براي انجام فعاليت‌ها و ماموريت‌هايي كه براي آن استخدام شده‌اند، مرتبط مي‌باشد. كميته فني 171 تعداد اعضاي خود را افزايش داده است كه اين افزايش را مي‌توان به انتشار PDFهاي جديد نسبت داد. در سال‌هاي آينده، نياز داريم تا بين تكنولوش‌هاي سنتي مديريت مدارك و فناوري‌هاي جديد و نوظهور در حيطه PDF، رسانه‌ي جمعي، رايانش‌هاي ابري، پردازش‌هاي متحرك و منبع آزاد، توازن و تعادل برقرار كنيم.