از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 
سالگرد تولد علامه علي اكبر دهخدا

بيوگرافي علامه علي اكبر دهخدا

علي اكبر دهخدا، روزنامه‌نگار، شاعر، محقق، مترجم، مصحح و فرهنگ‌نويس در سال 1258 ش. در تهران ديده به جهان گشود. تحصيلات قديمي را نزد شيخ غلامحسين بروجردي آموخت و پس از آن وارد مدرسة عالي علوم سياسي شد و مباني علوم جديد و زبان فرانسه را در آنجا فرا گرفت. در ضمن مدتي نيز نزد شيخ هادي نجم آبادي، مجتهد معروف درس خواند. 
دهخدا چند سال قبل از نهضت مشروطه به همراه معاون الدولة غفاري - وزير مختار ايران در كشورهاي بالكان - به اروپا رفت و طي دو سال اقامت در شهر وين به فراگيري زبان‌هاي خارجي و تكميل تحصيلات پرداخت و در اوايل نهضت مشروطه به ايران آمد و با كمك دو نفر از دوستان خود به نام‌هاي قاسم تبريزي و جهانگيرخان شيرازي، روز‌نامة معروف «صور اسرافيل» را منتشر كرد. مقالات دهخدا در آن روزنامه تحت عنوان چرند و پرند و با امضاي «دخو» سر و صداي زياد ايجاد كرد. دهخدا مطالب سياسي و جدي را غالبا با عنوان فكاهي در روزنامه چاپ مي‌كرد. دهخدا بعد از واقعة به توپ بستن مجلس به استانبول گريخت و از آنجا به اروپا رفت. در سوئيس با كمك ميرزا ابوالحسن پيرنيا (معاضد السلطنه)، روزنامة صور اسرافيل را در شهر ايوردون منتشر كرد كه پس از سه شماره تعطيل شد.
دهخدا سپس به تركيه رفت و در استانبول به انجمن سعادت ايرانيان پيوست و در شمار نويسندگان روزنامة «سروش» درآمد. پس از فتح تهران توسط مشروطه خواهان، دهخدا در دورة دوم مجلس از طرف مردم تهران و كرمان به وكالت مجلس انتخاب شد. وي در دوران جنگ جهاني اول حدود بيست و شش ماه در يكي از قراي چهار محال بختياري منزوي بود. پس از پايان جنگ به تهران آمد و از آن پس از كارهاي سياسي كناره گرفت و به رياست مدرسة عالي علوم سياسي منصوب شد و سال‌ها رياست آن را عهده‌دار بود. با تأسيس دانشگاه تهران در سال 1313 دهخدا به رياست دانشكدة حقوق و علوم سياسي و اقتصادي برگزيده شد و تا شهريور 1320 در آن سمت بود. خيلي از رجال و سياستمداران ايران از جمله شاگردان دهخدا بودند.
دهخدا داراي تأليفات متعددي است؛ كتاب امثال الحكم در چهار مجلد، تصحيح ديوان منوچهري، ديوان اشعار، تصحيح ديوان حافظ و فرهنگ فرانسه به فارسي از جمله آثار اوست. شاهكار خدمات فرهنگي وي، لغت‌نامه است كه تا ابد نام وي را جاودانه كرده است.
علامه دهخدا پس از عمري حضور در صحنة سياست و فرهنگ سرانجام در هفتم اسفند سال 1334 دار فاني را وداع گفت و در ابن بابويه شهرري به خاك سپرده شد.

ابتداي صفحه

صداهاي ماندگار