از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

مشاهده جزئيات

بخشي از مصاحبه سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران با جناب آقاي دكتر علي اصغر خدادوست  
در تاريخ: 17/2/76، شماره رديف مصاحبه: 270، مصاحبه كننده: شفيقه نيك نفس

 

 

خدا دوست


صداي آقاي دكتر علي اصغر خدادوست
 

ـ بهترين كاري كه مي توانيد در مورد آن صحبت كنيد چيست؟

ـ بهترين كار اگر از لحاظ علمي باشد كه در چندين جنبه [بوده]. يكي اينكه وقتي رزيدنت بودم، يك برنامه داشتم، دو هزار بچه اي را كه تازه به دنيا آمده بودند، در بيست و چهار ساعت اول زندگيشان معاينه كردم و از چشمشان عكسبرداري كردم و بيماريهاي مختلف عفوني و مادرزادي را در نوزادان پيدا كردم. دومين چيزي كه خيلي  اساسي بود اين بود كه نقش چيزي ر ا كه به آن  basement membrane مي-گويند: چسبندگي طبقة پوشش قرنيه را براي اولين دفعه در دنيا توجيه كردم كه چه عاملي باعث چسبندگي اينها مي شود و خود آن پايه اي شد براي اينكه بيماريهاي مختلف سطح قرنيه را توجيه كنم. قسمت سوم بيشتر روي پيوند قرنيه بود كه در حدود سي و [چند] سال پيش كه تحقيق مي كردم، چيزهايي پيدا كردم كه خود به خود مصدري  شد براي تشخيص پديده وازدگي پيوند. چون آن تقريباً مدل كار شد و هنوز كسي نتوانسته كه آن تئوري را تغيير بدهد در تمام تكست بوك ها هست. [البته] به آن اسم هم شناخته شده و هر كجاي دنيا برويد، آن را مي شناسيد. كاري كه الان من دارم انجام مي دهم، كار جالبي است، ولي هنوز به انتها نرسيده و آن روي قسمت پاتولوژي است. آن چيزي كه شما در آزمايشگاه مي بينيد به اسم هيستالوژي، مي-آيند يك برش از يك نسل مي گيرند و زير ميكروسكوب امتحانش مي كنند، بعد آن را تعبير مي كنند كه در آن نسل چه گذشته. مثل ميدان جنگ مي ماند كه كسي يك عكسي از آن مي گيرد و بعد مي نشيند تعبير مي كند كه چه كسي دارد چه كار مي كند. من دنبال برنامه اي هستم كه از اين صحنه جنگ فيلمبرداري كنم، يعني از فعاليت سلولها در حين كار فيلمبرداري مي كنم. در حال حاضر حدود پانزده سال شبانه روز روي آن كار مي كنم و انشاءا... اميدوارم تا عمر باقي است، بتوانم به نتيجه نهايي برسم. 
ـ اين مجموعه تئوريها و [ناتمام]. 
ـ اين قسمتهاي اساسي كاري هست كه دارم انجام مي دهم. البته جنب آن روي چيزهاي خيلي زيادي كار كردم. چيزي كه براي من مهم است، اين است كه رئيس بخش چشم پزشكي دانشگاه هاپكينز ـ كه بهترين چشم پزشك¬هاي دنيا از زير دستش بيرون آمده¬اندـ در اولين صفحه خاطراتش كه از طرف آكادمي چشم پزشكي آمريكا منتشر شده، نوشته است كه علي¬اصغر خدادوست بهترين رزيدنتي است كه در تمام عمرم تربيت كردم و اين [بياني] بود كه براي من خيلي جالب بود و اين خود به خود حسادت [تعدادي] از آمريكايي ها را برانگيخت، به خاطر اينكه بنده به عنوان يك اجنبي (از ديدگاه آنها) آنجا آمدم و بهترين شدم. 
ـ باعث كمال افتخار ما شديد. 
ـ يك زماني هم رئيس بخش چشم پزشكي دانشگاه يل(yale)، در مجله اي نوشته بود كه فلاني بهترين جراح پيوند قرنيه در دنياست. البته نطر لطفشان است، بنده خودم را همچنين نميدانم. ولي خوب من به عنوان يك نفر ايراني، درست همان احساسي را دارم كه برنده يك مسابقة المپيك بين المللي آن بالا مي ايستد و سرود ملي [كشورش] را مي¬شنود و پرچم [كشورش] به اهتراز درمي آيد و حضار هم واقعاً آن افتخار را نه متعلق به خودشان [بلكه] متعلق به مملكت خودشان مي دانند. 
ـ دقيقاً همينطور است. آقاي دكتر از تئوريها و شيوه هاي درماني شما هم ديگران استفاده مي كنند؟ 
ـ بله. 
ـ در كجاها از آن استفاده مي كنند؟ 
ـ از كارهايي كه من روي پيوند قرنيه كردم، در تمام دنيا استفاده مي شود. از كارهايي كه در مورد نقش چسبندگي ابتيليوم يا نقش پوشش قرنيه هست، در تمام دنيا استفاده مي شود. توجه مي كنيد؟ كمتر رزيدنتي در چشم پزشكي مي¬توانيد در دنيا پيدا كنيد كه اسم مرا نشنيده باشد، به خاطر همان كارهاي اساسي كه انجام شده. البته به نظر من كار خيلي بزرگي در دنيا نيست، ولي خوب به غلط انداز ما جزو خلق ا... جلو رفتيم. 
ـ بله. مي گويند طرف هر چه بارش بيشتر است، سرش پايين¬تر است. 
ـ خواهش مي كنم. نه من خودم اينجوري احساس مي كنم، قلباً احساس مي¬كنم. 
ـ در هر صورت آنقدر ارزش داشته كه همه به همين شيوه عمل بكنند. آقاي دكتر از تأليفاتتان بفرماييد، از كارهايي كه به صورت مكتوب عرضه شده. 
ـ عرض به حضور شما كه تعداد دقيق تأليفات را نمي دانم، ولي تعداد زيادي مقاله هست كه در مجله¬هاي مشهوري چاپ شده و در كتابخانه¬ها هست. در تمام [اين] مقاله ها در حدود نود درصد كار من، كارهاي اوليه و ابداعي بوده است، يعني چيزي نبوده كه بيايم كار ديگري را تكرار كنم. همان كارهاي اوليه بوده و هيچوقت من دنبال تكرار طرح ديگران نبودم. 
تعدادي از فصل هاي كتاب هاي مختلف در رشته هاي مختلف بوده كه اينها هم به چاپ رسيده و در كتابخانه ها هست. ولي اينقدر كه من به آزمايشگاه علاقه دارم، كمتر به نوشتن علاقه دارم. فكر مي كنم در حدود سي تا سي و پنج مقاله منتشر شده باشد و در حدود پنج، شش تا فصل كتاب نوشته شده باشد، از اين قبيل.بازگشت
مصاحبه آقای دکتر علی اصغر خدادوستWritten By: parisa pasyar
Date Posted: 1392/01/31
Number of Views: 1008