از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

تاريخ درج خبر :16/02/1386

رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران در همايشي كه به مناسبت روز اسناد ملي برگزار شد، از بازگردانده شدن 70 هزار سند مربوط به   نهضت هاي مشروطيت و صنعت نفت از آرشيو بريتانيا در سال جاري خبر داد.
علي اكبر اشعري – مشاور فرهنگي رئيس جمهور و رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي - در ابتداي اين همايش به تلاش هاي اين سازمان براي برقراري ارتباط بيشتر با قشر هاي مختلف مردم در جهت اهداي اسناد نزد خود به سازمان اسناد و نگهداري آنها در آرشيو آن اشاره كرد و گفت: ما هم زمينه اين كار را فراهم كرده ايم و هم دستگاه هاي ذيربط را متوجه اهميت اسناد كرده ايم. نكته ديگر كه در سال گذشته بسيار به
وي سپس به برنامه هاي سال جاري معاونت آرشيو پرداخت و افزود: امسال طراحي طرح جامع اسناد با اصلاح برخي قوانين و مقررات و نكميل برخي ديگر عملياتي مي شود و اميدواريم با اجراي آن يك سند از زمان تولد تا زماني كه به صورت گنجينه اي در مي آيد، عمر بانشاطي را به سر برد و ما ديگر مجبور نباشيم هزينه گزافي را براي نگهداري آن صرف كنيم. همچنين طراحي آرشيو ديجيتال ملي در سال جاري آغاز مي شود و در سال 87 به بهره برداري مي رسد.آن توجه شد سند پژوهي و استفاده از اسناد در مطالعات تاريخي بود كه رونق خاصي گرفت.
اشعري با اشاره به برگزاري نخستين همايش تاريخي شفاهي ايران در آذر ماه سال 85 از برگزاري گسترده تر دومين دوره آن و با همكاري سازمان هاي ديگر و نيز برگزاري جشنواره خاطره ها - كه به ارسال آثار از خاطرات سندي و ضبط شده مردم اختصاص دارد - در سال جاري خبر داد.
رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران با ابراز تاسف از وجود بسياري از اسناد مهم ايران در موزه ها و اماكن فرهنگي ديگر كشورها، گفت: با توجه به همكاري خوب ما با كتابخانه هاي ملي ديگر كشورها، در تلاش هستيم كه حداقل نسخه اي كپي از هر كدام از اين آثار را به كشوربازگردانيم و براي قدم نخست در سال جاري قرار است كه 70 هزار سند را درباره دو مقوله نهضت مشروطيت و صنعت نفت از آرشيو بريتانيا نهيه كنيم و به كشور بياوريم.
رضايي شريف آبادي معاون اسناد ملي سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران نيز درسخناني با نشان دادن عكس هايي از آرشيو اين اسناد ملي به هنگام تحويل گرفتن آن، لزوم توجه بيشتر به اسناد ملي را يادآور شد و گفت: خوشبختانه مردم فهيم ما در اهداي اسناد كم نگذاشته اند. حال اينكه اگر به دنبال منافع مالي بودند، شايد ارزش اين اسناد ميليون ها تومان و در برخي موارد غيرقابل فروش بود.
وي همچنين ابراز اميدواري كرد با بازنگري در طراحي نرم افزار آرشيوي سازمان اسناد بر اساس استانداردهاي جهاني آرشيو، اسناد بهتر ساماندهي شوند.
سپس سيد كاظم حافظيان رضوي - رئيس انجمن كتابداري و اطلاع رساني، بيانيه اين انجمن را به مناسبت روز اسناد قرائت كرد كه در آن بر لزوم توجه بيشتر به اسناد به عنوان مداركي كه هر كشوري براي اثبات ادعاهايش نيازمند آن است تاكيد شده بود.
در پايان اين مراسم از تعدادي آرشيويست برتر، اهداء كنندگان و نگهداران اسناد با اهداي لوح هاي سپاس تجليل شد.