از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

معرفی آرشیو های جهان


آرشیو ملی دانمارک(3)

یادآوری تاریخچه آرشیو دانمارک و وظایف و اطلاعات عمومی
سابقه آرشیو در دانمارک به اوایل قرن 17 میلادی بازمی‌گردد. در اواسط قرن 18 آرشیو سلطنتی ایجاد شد و بالاخره اولین آرشيو ملی دانمارک در سال 1889 با هدف گردآوري، نگهداري و مراقبت از اسناد با ارزش تاريخي، فرهنگي و اجتماعي وزارتخانه‌ها، ادارات و سازمانهاي ملي و دولتي و دسترس‌پذير ساختن آن‌ها براي عموم تأسيس شد. این آرشیو، با بیش از 445 کیلومتر سند تاریخی و 78 ترابایت سند رقمی، زیر نظر یک رئیس، سه معاون رئیس (معاونت گردآوری و حفاظت، معاونت خدمات کاربران و ارتباطات، معاونت اداری و اقتصادی) و دبیرخانه مرکزی اداره می‌شود؛ زيرمجموعه وزارت فرهنگ دانمارك است و تعداد کارکنان آن در سراسر این کشور تقریباً 250 نفر است. مجموعه اسناد آرشيو نظامي دانمارك نيز در آرشيو ملي نگهداري مي‌شود.
آشنایی با شعب آرشیو ملی
در دانمارك مؤسسه‌اي به نام «آرشيوهاي دولتي دانمارك» وجود دارد، كه شامل آرشيوهاي زير مي‌شود:
-    آرشيو ملي دانمارك
-    آرشيو داده دانمارك
-    آرشيو ملي تجارت دانمارك
-    چهار شعبه آرشيوي منطقه‌اي كه مسئول جمع‌آوري اسناد منطقه‌اي مثل: اسناد قضايي، اسناد مقامات محلي، اسناد پليس منطقه و ... هستند .
این چهار شعبه عبارتند از :
1- شعبه کپنهاگ (مقر اصلی): مرکز جمع‌آوری و نگهداری اسناد آرشیوی دربار سلطنتی دانمارک، مقامات دولت مرکزی، نیروهای نظامی، اشخاص، سازمان‌های خصوصی، مقامات و مؤسسات محلی سیلند، لولند-فالستر، موئن و بورن‌هلم می‌باشد. قدمت مجموعه‌های موجود در این آرشیو به قرن 12 بازمی‌گردد. این اسناد در بیش از 140 کیلومتر قفسه‌بندی با همان نظم اولیه (و نه بر اساس موضوع) نگهداری می‌شوند. فهرست‌های راهنما بیشتر به زبان دانمارکی و کمتر به زبان انگلیسی (در زمینه سیاست خارجی و نسل‌شناسی) هستند. اسناد شامل انواع کاغذی و پوستی، نقشه، نقاشی و مهر می‌باشد. شایان گفتن است، کپی اسناد مربوط به دانمارک که در سایر کشورها موجود است، تهیه شده و در آرشیو کپنهاگ قابل دسترسی است.
ساعات کاری دفتر کپنهاگ: سه‌شنبه تا پنج‌شنبه 9 تا 16، جمعه‌ها 9 تا 13، ساعات تماس تلفنی: دوشنبه تا جمعه 9 تا 15.
2- شعبه ادنسه (Odense) حاوی اسناد مقامات محلی و دولتی و افراد ساکن در محدوده جزیره فیون (Funen)، تعداد زیادی سند ملکی، قباله ازدواج، نشریات محلی، دفاتر ثبت و نقشه می‌باشد. مقدار اسناد موجود در این آرشیو تقریباً 20 کیلومتر است. در این آرشیو پژوهشگران به کتابخانه مرجع آرشیو و منابع آن (مجلات و کتب مرجع حقوقی، تاریخ اداری، شرح‌حال‌ها، تاریخ کشوری و محلی) دسترسی مستقیم دارند.
3- شعبه ویبورگ (viborg) در سال 1891 به عنوان یکی از مخازن آرشیوی افتتاح شد. در این آرشیو مجموعه‌ای از 60 کیلومتر سند آرشیوی وجود دارد. این اسناد شامل مدارک مؤسسات و مقامات محلی و اشخاص، مجامع و سازمان‌های خصوصی در منطقه یولند شمالی (Northern Jutland) است. این آرشیو مجموعه فیلم نیز دارد. پلیس، دادگاه‌ها، ادارات و کلیساها موظفند اسناد آرشیوی خود را به این مرکز انتقال دهند.
4- شعبه آبنرا ( Aabenraa) شامل اسناد مربوط به مسایل مرزی جنوب یولند با آلمان (1920-1864)، آرشیو مجامع خصوصی و اوراق شخصی (از سال 1840)، اسناد زمان اشغال آلمان (1945-1920)، دفاتر ثبت کلیسا (قدیمی‌ترین آن‌ها متعلق به سال 1573 است)، فهرست‌های آماری، دفاتر ثبت احوال (از سال 1874 به بعد)، دفاتر حسابداری (قدیمی‌ترین آنها متعلق به سال 1669 است) و دفاتر ثبت املاک (1950-1880) می‌باشد.