از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

معرفی کتاب دعوت توحیدی


 (نامه تاریخی حضرت امام خمینی(ره) به میخائیل گورباچف) ، به مناسبت 14 دیماه، سالروز ابلاغ پیام تاریخی امام خمینی(ره) به گورباچف

در این اثر که در قالب دانستنی‌های انقلاب اسلامی برای جوانان تهیه شده علاوه بر متن نامة  امام خمینی(ره) به گورباچف مطالبی درباره شرایط و زمینه‌های ارسال این نامه، اوضاع شوروی، پاسخ گورباچف، حاشیه‌های سفر هیئت حامل نامه، بازتاب نامه در میان مسلمانان جمهوری آذربایجان و اندیشمندان روس، پیشینه اتحاد جماهیر شوروی و پیش بینی امام خمینی (ره) در مورد پایان کمونیسم آمده است.
در زمستان سال1367 نامة امام خمینی(ره) توسط سفیران حامل نامه به ریاست آیت الله عبدالله جوادی آملی و حضور محمد جواد لاریجانی و مرضیه حدیدچی(دباغ) به رئیس جمهور شوروی با جلسه ای دو ساعته در کاخ کرملین در مسکو با توضیح هیئت اعزامی ابلاغ شد.  و هشت هفته بعد در 7 اسفند پاسخ آن توسط ادوارد شواردنادزه، وزیر خارجه شوروی به حسینه جماران رسید.
امام خمینی در این نامه ضمن تقدیر از سیاست شوروی برای دادن آزادی مذهبی در جمهوری‌های شوروی شهامت گورباچف را برای تجدید نظر در مکتب کمونیسم ستود و آن را منشاء تحولات و بهم خوردن معادلات فعلی حاکم بر جهان پیش بینی نمود و او را در حل مشکلات اقتصادی دنیای کمونیسم که به بن بست رسیده است از تکیه به روش‌های سرمایه‌داری غربی پرهیز داشت. امام، مشکل اصلی شوروی را نه مسئله مالکیت و اقتصاد و آزادی بلکه عدم اعتقاد به خدا دانست و نوشت که از این پس کمونیسم را باید در موزه‌های تاریخ سیاسی جهان جستجو کرد. امام، خطاب به گورباچف نوشت رهبر چین اولین ضربه و شما دومین و علی الظاهرآخرین ضربه را به کمونیسم زدید و این که امروز دیگر چیزی به نام کمونیسم در جهان نداریم. امام به تشریح تفکر مادی و تفکر الهی پرداخت و رهبر شوروی را به اندیشیدن در مورد موجودات غیر مادی مانند خدا، روح، قیامت و اسلام دعوت نمود. امام، شناخت اسلام را راه حل مشکلات شوروی در داخل و خارج ازجمله افغانستان دانست.
گورباچف در این دیدار به قصدش برای ترمیم اشتباهات گذشته و تصویب قانون آزادی ادیان در آینده  اشاره نمود.
در پاسخ نامه گورباچف به امام آمده که پیام امام خطاب به دبیرکل کمیته مرکزی حزب کمونیست اتحاد شوروی از مفاهیم فراوان سرشار است و توسط تمامی اعضای هیئت رهبری شوروی مطالعه شد. در این نامه به حسن همجواری و تقدیر از انقلاب ایران و پایان جنگ ایران وعراق و کاهش جنگ بین دولت‌ها و از بین بردن سلاح شیمیایی و انتخاب راهی جدید و انقلابی بجای راه گذشته در شوروی اشاره شد. امام بعد از شنیدن پاسخ نامه توسط شواردنادزه می‌گوید من می‌خواستم دریچه‌ای به دنیای جاوید بعد از مرگ را برای آقای گورباچف باز نمایم.
در پی اصلاحات سیاسی و اقتصادی تحت عنوان‌های گلاسنوست و پروسترویکا در شوروی توسط گورباچف در دسامبر1991 یلتسین رئیس جمهور روسیه در برابر گورباچف رهبر اتحاد شوروی از انحلال این اتحاد دفاع کرد و رهبران جمهوری‌های روسیه، اوکراین و بلاروس هم استقلال سرزمینشان را اعلام کردند و سپس اتحاد جماهیر شوروی که از پانزده جمهوری تشکیل می شد فروپاشید.
تحلیل‌گران، نامه امام به گورباچف را حاوی پیش بینی این فروپاشی می‌دانند.
در پایان کتاب تصاویر این دیدار در مسکو و تهران آمده است.
کتاب دعوت توحیدی (نامه تاریخی حضرت امام خمینی(ره) به میخائیل گورباچف)، تالیف علی سلیمی، در قالب 116 صفحه، در سال 1395 توسط موسسة فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی به چاپ رسیده است.