از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

ناصر زرآبادي، ويلونش را به موزه موسيقي اهدا كرد


چندي پيش در خبرها خوانديم كه ناصر زرآبادي، از پيشكسوتان موسيقي ايراني، ساز ويلون خود را كه مونس سال‌هاي زندگي وي بوده است، به موزة موسيقي اهدا كرده است. اين خبر، خاطرة روز ملاقات با ايشان براي ضبط مصاحبه را زنده كرد. خاطرة يكي از روزهاي بهمن ماه سال 1375 را كه به همت استاد حسينعلي متين رضا، موفق به ضبط مصاحبه با اين استاد بزرگ شديم. همان روز هم، عشق او به ساز ويلونش در لحظه لحظه برنامه معلوم بود. در آن روز، او با بيان هر خاطره‌اي، سازش را به دست مي‌گرفت و نواي مربوطه را مي‌نواخت. به نحوي كه آن جلسه پر از نواي ويلن و ملودي زيباي ترانه‌هاي قديمي ايراني شد. در آن سال استاد زرآبادي هفتاد و شش ساله بود و اينك در سن نود و چهارسالگي. اين اهدا، به معناي اهداي بخشي از زندگي و روح و روانش به فرهنگ و هنر اين مرز و بوم است. سلامتي و طول عمر ايشان را آرزومنديم.
در زير گزارش اين برنامه را مي خوانيد:
ويلن ناصر زرآبادي، ازنوازندگان پيشكسوت راديو و از ساخته‌هاي ابراهيم قنبري‌مهر، در جشن هفتاد و چهارمين سال تاسيس راديو به موزه موسيقي اهدا شد.
عصر روز جمعه، 5 ارديبهشت 1393 مراسمي براي بزرگداشت هفتاد و چهارمين سال تاسيس راديو در موزه موسيقي برگزار شد. در اين مراسم جمعي از هنرمندان و مسئولان موسيقي و راديوي كشور حضور داشتند.
اين برنامه با اجراي عباس سجادي، به همراهي گروهي از راديو فرهنگ و اجراي زنده برنامه «هفت اقليم» در حياط موزه موسيقي شروع شد.
عباس سجادي در ابتداي برنامه از سه تن از پيشكسوتان راديو: شاهرخ نادري، رضا سجادي و ناصر زرآبادي تقدير كرد.
علي مرادخاني معاون هنري وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و مدير موزه موسيقي، اولين سخنران مراسم درباره راديو گفت: راديو بيشترين تمركز را بر حوزه‌هاي معرفتي جامعه داشته است. ما خوشحاليم كه مي‌توانيم در موزه موسيقي به بخش‌هايي از فعاليت‌هاي راديو پرداخته و آنها را معرفي كنيم. وي ادامه داد: راديو در سال‌هاي فعاليتش توانست كوشش‌هاي افراد هنرمند را به جامعه معرفي كند. همچنين تاكيد كرد: تاثيرهاي بسياري كه راديو در تاريخ ما داشته را بايد يادآوري و حافظه تاريخي خود را تقويت كنيم. مرادخاني افزود: اميدواريم كه با حضور شما عزيزان بتوانيم اندكي از زحمت‌هاي سترگ هنرمندان راديو رابه جامعه بنمايانيم. مدير موزه موسيقي با اشاره به آرشيو صوتي موزه موسيقي گفت: ما در آرشيو موزه موسيقي آثار گرانقدري داريم. از سال 1274 شمسي كه ضبط صفحه‌هاي سنگي در ايران آغاز شد، تاكنون آثار متعددي در موزه موسيقي نگهداري مي‌شوند. وي در پايان اظهار كرد: افراد بسياري هستند كه صفحه‌ هاي قديمي در دست دارند كه اميدواريم با اهداي آنها به موزه موسيقي، وضعيت نگهداري بهتري را براي اين آثار فراهم كنند.
پس از صحبت‌هاي مرادخاني، فضل‌الله توكل آهنگساز و نوازنده سنتور به همراه داود ياسري نوازنده تنبك به اجراي دونوازي پرداختند.
پس از اجراي اين برنامه، گروه راديو فرهنگ برنامه جشن تولد 74 سالگي راديو را به صورت زنده براي حاضران در موزه موسيقي و همچنين شنوندگان راديو فرهنگ اجرا كردند. در بخش‌هايي از برنامه راديو فرهنگ، شاهرخ نادري به اجراي برنامه پرداخت و برخي از موسيقي‌هاي قديمي راديو به انتخاب اين گوينده پيشكسوت براي مخاطبان پخش شد. آخرين بخش اين مراسم، اهداي ويلن ناصر زرآبادي به موزه موسيقي بود. زرآبادي درباره ساز خود گفت: 58 سال پيش اين ويلن را از ابراهيم قنبري‌مهر خريدم.
ناصر زرآبادي به بيان خاطره‌اي از نوازندگي با اين ويلن پرداخت و گفت: روزي براي ديدن دوستانم به مهماني رفتم و سازم را هم با خودم بردم، اما وقتي رسيدم متوجه شدم كه آرشه را با خودم نياورده‌ام. به دوستم گفتم كه از باغش براي من تركه‌اي بياورد و با استفاده از همان تركه به جاي آرشه به نواختن پرداختم.
زرآبادي كه همان تركه را در داخل جعبه سازش داشت، يكي از آهنگ‌هاي ساخته خودش را با همان تركه براي حاضران در موزه موسيقي و شنوندگان راديو فرهنگ اجرا كرد.
زرآبادي سازش را به مدير موزه موسيقي اهدا كرد و با صدايي بغض‌آلود گفت: من 94 سال سن دارم و در سال‌هاي بسياري اين ساز مونس و همدم من بوده است.
علي مرادخاني با تقدير از حركت اين پيشكسوت اعلام كرد: اين لحظه در تاريخ موسيقي ايران ثبت و در آينده از آن ياد خواهد شد. از استاد زرآبادي هم تشكر مي‌كنم كه در اين برنامه حضور داشتند و لطف كردند و يكي از سازهاي ارزشمند موسيقي را به موزه موسيقي اهدا كردند و معتقدم كه بايد قدر اين عزيزان را بدانيم.
در مراسم هفتاد و چهارمين سال تاسيس راديو، چهره‌هايي مانند علي مرادخاني معاون هنري وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و مدير موزه موسيقي، امين‌الله رشيدي، ميلاد كيايي، فضل‌الله توكل، بزرگ لشگري، جواد لشگري، كيوان ساكت، محمد سرير، رامبد صُديف، استاد وحدت، فرهنگ جولايي، قاسم رفعتي، عباس خوشدل، صديق تعريف، شاهرخ تويسركاني، مهدخت مخبر، فريدون شهبازيان و مليحه سعيدي حضور داشتند.
در حاشيه اين مراسم، نمايشگاه عكس از راديو به همت فروغ بهمن‌‌‌پور در موزه موسيقي برپا شد.
منبع: پايگاه اطلاع‌رساني موسيقي ايران (ناي)