از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

درگذشت محمد‌ابراهيم باستاني‌پاريزي

در اولين روزهاي سال جاري، با شنيدن خبر درگذشت استاد باستاني پاريزي، افسوسي عميق به جان همة دوستداران و دانشجويان اين استاد بي‌نظير نشست. از آن خبرهائي بود كه هيچ كس دوست نداشت باور كند.
گروه تاريخ شفاهي اگرچه كه موفق به مصاحبه با او نشده بود ولي از آن جا كه او استاد اغلب تحصيل‌كرده‌هاي رشتة تاريخ بود، خود را مرهون زحمات وي مي‌داند. همچنين حضور او در مراسم بزرگداشت زنده‌ياد دكتر سيف‌الله وحيدنيا در 19 ارديبهشت سال 1390 در روز اسناد ملي، باعث افتخار اعضا و كاركنان اين سازمان بود. او در بخش از سخنان خود در اين مراسم گفته بود:
«اين اسناد نكته‌هاي تاريخي زيادي به همراه دارند كه بايد مورد توجه قرار گيرد، حتي برخي اسناد تازه يافت‌شده طوري است كه برايمان قابل هضم نيست. وي يكي از اسناد تازه يافت شده را آثار مرحوم دكتر وحيدنيا بيان كرد و گفت: اين مرحوم مشاغل زيادي داشت، مرد خدومي بود و براي مردم و مطبوعات آشناست. اينها تاريخ شفاهي است اما اسناد آن ظاهري نيست و بايد از آرشيو‌هاي مختلف تهيه شود.

دكتر باستاني پاريزي سپس به اهميت اسناد اشاره كرد و گفت: براي نشان دادن اهميت اسناد ناچارم چند داستان تعريف كنم. وي افزود: داستان اول اين است كه گورستاني در مرز لهستان و روسيه پيدا شده كه در يك گودال تعداد زيادي اجساد وجودداشته است. گفته شد كه اجساد متعلق به مهاجران لهستاني بوده كه براي فرار از چنگال آلمان‌ها به مرز شوروي سابق رفته بودند كه آلمان‌ها به آنجا رسيدند و همه آنها را كشتند و به گودالي ريختند. وي افزود: اخيراً يادداشتي پيدا شده با خط مداد و نوشته استالين، در اين كاغذ آمده كه آن افراد (كشته شدگان) افراد باسوادي بودند و به دستور استالين آن‌ها را كشته‌اند، اين سند حالا مي‌تواند جنايت ديگري را ثابت كند. دكتر باستاني پاريزي به مورد دوم دلايل خود براي اهميت و جايگاه اسناد اشاره كرد و گفت: در تاريخ آمده است كه طبري در سال 310 هجري درگذشت، طبري آدم ملايمي نبود وشلوغ‌كار بود، در بغداد پيرواني پيدا كرده بود كه به آن‌ها طبريا مي‌گفتند و نظرات عجيبي داشتند. دوبار مردم بغداد مقابل خانه‌اش جمع شده و به سوي خانه سنگ پرتاب كردند آنقدر زياد بود كه ممكن بود اهالي خانه كشته شوند و اگر رئيس شرطه‌هاي بغداد نبود و جلوي مردم را نمي‌گرفت اهالي خانه كشته مي‌شدند.وي ادامه داد: روزي كه طبري مرد، شبانه‌ در خانه‌اش دفن شد؛ چون نمي‌توانستند جنازه را بيرون بياورند. روز بعد يكي از دوستان طبري به خانه‌اش مي‌رود تا به همسر طبري تسليت بگويد. مي‌گويد وقتي وارد خانه شدم ديدم آتشي روشن است، پرسيدم آتش از براي چيست؟ همسرش گفت كه كاغذهاي طبري را مي‌سوزانيم. دكتر پاريزي يادآور شد: آنها همان كاغذها و اسناد معتبر مربوط به تاريخ طبري بوده است.»
در همين مراسم بود كه نمايشگاه اسناد ماليه و نيز نمايشگاه زندگي و آثار دكتر سيف‌الله وحيدنيا به دست ايشان و مقامات حاضر، از جمله وزير محترم دارايي و امور اقتصادي افتتاح شد.

* * *

محمدابراهيم باستاني پاريزي، مورخ، نويسنده، پژوهشگر، شاعر، موسيقي‌‌پژوه و استاد بازنشستة دانشگاه تهران، صبح روز پنجم فروردين ماه 1393 در بيمارستان مهر تهران در سن 88 سالگي دار فاني را وداع كرد.
محمد ابراهيم باستاني پاريزي، در سوم دي ‌ماه ۱۳۰۴ هـ.ش در پاريز، از توابع شهرستان سيرجان در استان كرمان متولد شد. وي تا پايان تحصيلات ششم ابتدايي را در پاريز تحصيل كرد و در عين حال از محضر پدر خود مرحوم حاج آخوند پاريزي هم بهره مي‌برد.
پس از پايان تحصيلات ابتدايي و دو سال ترك تحصيل اجباري، در سال ۱۳۲۰ تحصيلات خود را در دانشسراي مقدماتي كرمان ادامه داد و پس از اخذ ديپلم در سال ۱۳۲۵، براي ادامة تحصيل به تهران آمد و در سال ۱۳۲۶ در دانشگاه تهران در رشتة تاريخ تحصيلات خود را پي گرفت. استاد باستاني پاريزي دورة دكتراي تاريخ را نيز در دانشگاه تهران گذراند و با ارائة پايان‌ نامه‌اي دربارة ابن‌اثير، دانشنامة دكتراي خود را دريافت كرد.
استاد باستاني‌پاريزي، در طول حيات خود آثار زيادي درباره كرمان تاليف كردند. از برخي آثار ايشان مي‌توان به كتاب‌هاي زير اشاره كرد:
پيغمبر دزدان، فرماندهان كرمان، ناي هفت‌بند، آسياي هفت‌سنگ، اژدهاي هفت‌سر، سنگ هفت‌قلم، ياد و يادبود، جغرافياي كرمان، وادي هفت واد، خاتون هفت‌قلعه، گنجعلي‌خان، تلاش آزادي، يعقوب ليث، از پاريز تا پاريس، شاهنامه آخرش خوش است، حماسه كوير و ...
مراسم تشييع دكتر محمد‌ابراهيم باستاني‌پاريزي ساعت 10 صبح روز پنجشنبه 7 فروردين از مقابل دانشكده ادبيات دانشگاه تهران برگزار شد. بنا بر اعلام خانواده وي و به درخواست مرحوم باستاني‌پاريزي، وي در بهشت زهراي تهران و در جوار همسر خود دفن شد.
منبع: خبرگزاري مهر