از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 
سئوال هاي متداول

س:چگونه مي توانيم كاغذهاي پاره شده را بازسازي نماييم؟
بهترين راه چسباندن يك صفحه پاره شده،استفاده از كاغذهاي ژاپني است.شما مي توانيد با مراجعه به شركت هاي وارد كننده ملزومات مرمتي انواع كاغذهاي ژاپني به نام "تيشو "كه داراي الياف سلولزي است را تهيه نماييد.اين كاغذ علاوه بر مقاوم بودن به اندازه‌اي نازك است كه شما مي توانيد نوشته‌هاي متن را پس از مرمت به راحتي بخوانيد.براي مرمت پارگي كاغذ كمي از چسب سريش يا چسب نشاسته را با استفاده از قلم‌موي بسيار باريك بر روي لبه پارگي ها قرار مي دهيم.نكته: توجه داشته باشيد كه قبل از انجام اين كار نسبت به پخش نشدن جوهر نوشته اطمينان حاصل نماييد.
در مرحله بعد نوار باريكي از كاغذ ژاپني را بر روي آن مي گذاريم،سپس تا خشك شدن كامل چسب ها آن را تحت فشار قرار داده تا كاغذ كاملا" صاف گردد.

س:چگونه مي توان بوي ناشي از كپك‌زدگي را در كتاب‌ها از بين برد؟
اين بو از رشد كپك بر روي كتاب‌ها ناشي مي شود كه در اثر نگهداري آن‌ها در مكان‌هاي مرطوب،تاريك و سرد به وجود مي‌آيد.بايد كتاب‌ها به يك محيط خشك‌تر(اما سرد) بازگردانده شوند و مطمئن شد كه هوا به اندازه كافي در اطراف آنها در جريان است. دراين شرايط رشد بيولوژيكي قارچ ها متوقف مي گردد.
اگر كتاب‌هايي كه دچار كپك زدگي شده اند براي يك مدت زمان طولاني در چنين شرايطي(هواي آزاد و جاي خشك) نگهداري شوند،سرانجام بوي نا خوشايند كپك زدگي از بين خواهد رفت.
روش مشابه ديگري مي تواند براي خشك كردن كتاب‌هايي كه تحت تا ثير قارچ هاي فعال قرار گرفته اند، به كار برده شود .اگر شما  مي توانيدآثار و لكه‌هاي رنگين ناشي از رشد كپك را مشاهده كنيد در اين صورت هيچ اقدامي براي تميز كردن آن نبايد انجام بدهيد تا زماني كه مواد به طور كامل خشك شود.تميز كردن پيش از موعد سبب خواهد شد كه علاوه بر نفوذكپك ها به داخل بافت كاغذ به جاهاي ديگر آن نيز سرايت كند و در حقيقت باعث لكه دار شدن اثر شود . اغلب برطرف كردن لكه هاي قارچي غير ممكن است.
پيشنهاد ديگر براي برطرف كردن اين مشكل در مواقع ضروري ،قرار دادن آثار مرطوب براي مدت كوتاهي در معرض نور خورشيد و در جريان هواي آزاد است .در معرض قرار دادن منابع به مدت زمان كوتاه در مقابل نور خورشيد و جريان هواي آزاد به ما كمك خواهد كرد،اگر چه ممكن است اين عمل سبب رنگ پريدگي و تيرگي منابع كتابي و كاغذي شود.

س:چگونه مي توان از كتاب‌هايي كه خيس و مرطوب شده نگهداري كرد؟
يكي از مهم ترين كارها براي نگهداري كتاب‌هاي خيس شده و كپك زده اين‌است كه جلوي رشد و فعاليت كپك ها را هر چه سريعتر بگيريد.
شرايط محيطي را در حد استاندارد نگه داريد و تا آنجا كه امكان دارد كتاب‌ها را هوادهي كنيد .كتاب‌هاي خيس شده را به صورت ايستاده و باز روي كاغذهايي مثل كاغذ خشك كن قرار دهيد.هر زماني كه كاغذهاي خشك كن خيس شد آنها را عوض كنيد.هنگامي كه كتاب‌ها خشك مي شوند آنها را بالا و پايين كنيد تا در اين جا به جا يي هوا به تمام نقاط خيس و مرطوب برسد.
پائين آوردن رطوبت نسبي زير 75% در كاهش رشد كپك ها كمك مؤثري خواهد داشت .
استفاده از فن هاي برقي باعث گردش بيشتر هوا شده و كتاب‌هاي خيس شده را خشك مي كند.
اگر نتوانستيد ظرف 48 ساعت كتاب‌ها را خشك كنيد،بايد آنها را منجمد كرده تا خشك كردن آن‌ها در زمان ديگري انجام شود، البته براي اين كار بايد با يك حفاظتگر آثار تاريخي مشورت كنيد.
كپك بزرگ‌ترين خطر براي كتاب‌ها و انسان است.اگر شما كپك را مشاهده كرديد يا به وجود آن مشكوك شديد يا فكر كرديد كه آب ممكن است با يك پس آب يا مواد شيميايي آلوده شده باشد بايد در موقع نجات كتاب‌هاي خيس از لباس هاي محافظ،دستكش و ماسك استفاده كنيد.براي حفظ سلامتي پوست و ريه هايتان اقدامات لازم را پيش بيني نماييد.اگر هر گونه تاثير منفي روي سلامتي شما مشاهده شد قبل از پيشرفت بيماري با يك دكتر،قارچ شناس مشاوره كنيد.

س:در صورت مشاهده حشرات در بين كتاب‌ها چگونه مي توان آنها را از بين برد؟

 در ابتدا با قرار دادن كتاب‌هاي آلوده درون كيف هاي پلاستيكي كه علامت گذاري شده،آنها را از ساير كتاب‌ها جدا نماييد.سپس با يك حشره شناس مشاوره كنيد.به طور معمول مراكز معتبري قادر به خدمات رساني در اين زمينه هستند.
توجه داشته باشيد كه كار ضدعفوني تحت شرايط كنترل شده و با نظارت حفاظتگر آثار تاريخي صورت پذيرد.
علاوه بر ضدعفوني رعايت كردن اين موارد الزامي است:
1. تمام ورودي ها شامل پنجره ها،درها را درزگيري كنيد.روي قسمت ورودي تمام دريچه ها و منفذها فيلتر قرار دهيد.
2. دما و رطوبت هواي اتاق بايد پايين نگاه داشته شود(حشرات محيط مرطوب را دوست دارند).
3. محيط را تميز نگاه داريد.گرد و غبارها را پاك كنيد و كتاب‌ها را نزديك مواد غذايي يا سطل هاي زباله قرارندهيد.