از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 
كرم كتاب

مشخصات ظاهري:

كرم كتاب نام يك نوع كرم به خصوص نيست،بلكه اصطلاح عامي است كه به لارو(نوزاد حشره)صد و شصت نوع سوسك كه در سراسر دنيا يافت مي شود نيز اطلاق مي گردد.اين لاروها و حشرات بالغ به ندرت از مخفيگاه خود بيرون مي آيند،لذا كمتر به چشم مي خورند.طول بدن لارو در حدود يك ميليمتر است.

زيستگاه:

در انبارهاي غله و مراكز تهيه غذا رشد مي كند،تكثير مي شود و توسط كبوترها و جوندگان به ساير ساختمان ها منتقل مي گردد.اين حشرات معمولا" در كتابخانه ها شرايط مناسبي براي تكثير سريع پيدا مي كنند.

خوراك:

كاغذ،ژلاتين موجود در عكس و اسلايد

توليد مثل:

اين حشرات تخم هاي خود را در لبه كتاب‌ها مي گذارند و بيشتر لبه پاييني كه نزديك قفسه است را ترجيح مي دهند.پس از اين كه لاروها از تخم بيرون آمدند شروع به خوردن كتاب مي كنند و حفره هايي در لا به لاي صفحات و جلد كتاب به وجود مي آورند . اين حشرات نوعي ماده چسب دار از خود ترشح مي كنند كه اغلب صفحات كتاب را به يكديگر مي چسبانند.مدفوع آنها شبيه خاك نرمي است كه در حفره اي كه كنده اند و بر روي قفسه ها يافت مي شود.اين كرم‌ها تا زماني كه در مرحله دگرديسي هستند در اين حفره ها زندگي مي كنند ولي پس از شكافتن پيله،حشره بالدار خارج شده،شروع به خوردن كتاب مي كنند تا راهي به خارج بيا بند و در آنجا شروع به توليد مثل كنند.گاهي آستر لعاب مانند اين حفره‌ها طوري صفحات كتاب را به هم مي چسباند كه هنگام باز كردن كتاب،صفحات آن به شدت صدمه مي بينند.

آشنايي با عوامل آسيب رسان