از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 
دومين همايش "تاريخ‌شفاهي ايران با محوريت "تاريخ شفاهي دفاع مقدس"

مراسم افتتاحيه دومين همايش "تاريخ‌شفاهي ايران با محوريت "تاريخ شفاهي دفاع مقدس" صبح روز هفتم مهر ماه 1389 با حضور علي‌اكبر اشعري مشاور فرهنگي رئيس جمهور و رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي و امير موسوي جانشين فرمانده كل ارتش در ساختمان گنجينه آرشيو ملي برگزار شد.
مشاور فرهنگي رئيس جمهور در اين مراسم با اشاره به افزايش توجه و اهتمام به اسناد در سال‌هاي اخير گفت: مشاركت مردم در واسپاري اسناد به مراكز مختلف و همچنين گردآوري ، پردازش، اطلاع‌رساني و بهره‌گيري از آن‌ها در تدوين متون، گوياي اين توجه ويژه است.
رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي به موضوع تاريخ شفاهي به عنوان يكي از اسناد مهم در بررسي هاي تاريخي اشاره كرد و گفت: توجه به تعداد مراكز فعال در حوزه تاريخ‌شفاهي، نويد ورود اين موضوع به رشته‌هاي دانشگاهي، برگزاري همايش‌هايي با محوريت تاريخ‌شفاهي، تاسيس انجمن‌ها و بنيادهايي در اين ‌باره از توجه جامعه به موضوع تاريخ شفاهي حكايت مي‌كند.
علي‌اكبر اشعري،‌ با تاكيد بر اهميت تاريخ‌شفاهي در ايران به دليل تحولات مهمي مانند انقلاب اسلامي و جنگ تحميلي افزود: اميدواريم نظريه‌پردازي در حوزه تاريخ‌شفاهي، با برگزاري اين نوع همايش‌ها سرعت گيرد و براي ارتقاي ضريب اعتماد به مصاحبه هاي تاريخ‌شفاهي در نگارش و تدوين تاريخ، به روش هاي متقن و مستدلي دست يابيم.
مشاور فرهنگي رئيس جمهور همچنين از تصميم شوراي فرهنگ عمومي در حذف روز "اسناد ملي" از تقويم ؛ انتقاد كرد و گفت:متاسفم كه برخي از مراكز، بدون مشورت با مطلعان، تصميم مي‌گيرند زيرا در نظام اسلامي كه تاكيد بر مشورت وجود دارد توقع مردم از نهادهاي تصميم گير اين است كه تصميماتشان با مطالعه و مشورت انجام شود اما متاسفانه شاهديم كه اين مراكز بدون مشورت با خبرگان تصميماتي مي گيرند كه خوب نيست.
اشعري به نامگذاري روز اسناد ملي با دستور مقام معظم رهبري اشاره كرد و افزود : ما به صورت مكتوب به همراه اسناد و دلايل مختلف اعتراض خود را به اين تصميم اعلام كرده ايم .
مشاور فرهنگي رئيس جمهور افزود:روز"اسناد ملي" شايد در ابتدا به پيشنهاد سازمان ما نامگذاري شده اما امروز صد ها پروژه و ده ها مركز پژوهشي در زمينه اسناد فعاليت مي كنند و اين روز بهانه اتفاقاتي مهم در كشور در حوزه هاي علمي و پژوهشي است .
دكتر اميرمسعود شهرام‌نيا معاون آرشيو ملي و دبير علمي همايش "تاريخ‌ شفاهي" نيز در اين مراسم به فلسفه شكل‌گيري اين همايش اشاره كرد و افزود : موضوع تاريخ‌شفاهي و احياي آن،از مهمترين دلايل و فلسفه برگزاري سلسله همايش هاي تاريخ‌شفاهي است.
وي به زمان برگزاري اين همايش و تقارن آن با هفته دفاع‌مقدس اشاره كرد و افزود: اين تقارن باعث شد محوريت اصلي همايش با موضوع تاريخ شفاهي دفاع مقدس باشد تا درباره حاشيه‌ها و ناگفته‌هاي جنگ صحبت شود.
معاون آرشيو ملي سازمان اسناد و كتابخانه ملي درباره چگونگي بررسي مقالات رسيده به اين همايش گفت: پس از انتشار فراخوان، بيش از صد عنوان چكيده مقاله دريافت و پس از بررسي توسط هيات علمي، 60 مقاله به دبيرخانه اين همايش ارسال شد كه از ميان آن‌ها 43 مقاله براي ارائه و انتشار مورد تاييد قرار گرفتند.
لازم به ذكر است دومين همايش تاريخ شفاهي كه همزمان با چهلمين سالگرد تآسيس آرشيو ملي ايران برگزار مي شود به مدت دو روز و با برگزاري 7 پانل تخصصي در حوزه هاي تاريخ شفاهي دفاع مقدس، مباحث نظري و كاركردي تاريخ شفاهي برگزار مي شود .
اين همايش از ساعت 9 تا 18 روزهاي چهارشنبه و پنجشنبه 7 و 8 مهرماه 89 در ساختمان گنجينه آرشيو ملي سازمان اسناد و كتابخانه ملي برگزار شد.
در حاشيه اين همايش نيز نمايشگاه اسناد دفاع مقدس با همكاري مراكز پژوهشي و اسنادي حوزه دفاع مقدس برگزار گرديد.
پژوهشكده اسناد سازمان اسناد و كتابخانه ملي با همكاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، حوزه هنري، سازمان كتابخانه‌ها، موزه‌ها و مركز اسناد آستان قدس رضوي، كتابخانه، موزه و مركز اسناد مجلس شوراي اسلامي، مركز اسناد انقلاب اسلامي، موسسه مطالعات تاريخ معاصر ايران، مركز اسناد و تاريخ ديپلماسي وزارت امور خارجه، سازمان حفظ و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس، مجمع هماهنگي كانون‌هاي اسنادي و تاريخ پژوهي كشور (مهتاب)، گروه تاريخ دانشگاه اصفهان و انجمن در حال تاسيس تاريخ شفاهي ايران، اين همايش را برگزار كرد.

دومين همايش تاريخ شفاهي