از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 
نخستين همايش تاريخ شفاهي ايران

  نخستين همايش تاريخ شفاهي ايران در روز شانزدهم اسفند 1385 و با حضور پژوهشگران و دست اندركاران موسسات اسنادي كشور آغاز به كار كرد .

درسخنراني افتتاحيه اين همايش يك روزه علي اكبر اشعري مشاور فرهنگي رئيس جمهور و رئيس سازمان اسناد وكتابخانه ملي از تاريخ شفاهي به عنوان يكي از مستند ترين روشهاي ثبت تاريخ نام برد و وجه تمايز تاريخ نگاري و تاريخ شفاهي را در ميزان دقت اين روش در ثبت وقايع تاريخي دانست وافزود : ثبت تاريخ شفاهي نبايد تنها در مورد مشاهير جامعه انجام پذيرد بلكه ما در تلاشيم با ايجاد ساز و كار هايي براي همگاني كردن اين روش به ثبت تاريخ شفاهي همه افراد جامعه بپردازيم .

وي تلاش براي وارد كردن بحث تاريخ شفاهي در دانشگاهها را موجب افزايش سطح و تدوين مباني علمي اين روش ثبت تاريخي خواند و همكاري موسسات اسنادي كشور در اين زمينه را خواستار شد .

وي اهميت اين فعاليت را در ثبت حافظه جمعي جامعه دانست و تاكيد كرد از 2 ماه پيش اداره تاريخ شفاهي سازمان اسناد وكتابخانه ملي در حال آماده سازي طرحي بدين منظور است .

مشاور فرهنگي رئيس جمهور در بخش ديگري از سخنان خود از سابقه 15 ساله آغاز اين پروژه در كشور خبر داد و افزود تاكنون حدود 400 مصاحبه از مشاهير و نامداران كشور در حوزه هاي مختلف در سازمان اسناد و كتابخانه ملي انجام شده است .

اشعري در ادامه از ايجاد بانك اطلاعاتي تاريخ شفاهي ايران با همكاري سايرسازمانها و موسسات اسنادي كشورخبر داد و خاطر نشان ساخت در آينده نزديك برخي از مصاحبه هاي انجام شده در پروژه تاريخ شفاهي ايران توسط سازمان اسناد و كتابخانه ملي به چاپ خواهد رسيد .

پيش از سخنراني رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي ؛ دكتر سعيد رضايي شريف آبادي دبير علمي همايش به ارائه گزارشي از روند برپايي همايش پرداخت و گفت : آنچه امروز ما را به بازگشت به تاريخ شفاهي فرا مي­خواند آسيب هايي است كه از تاريخ نگاري مكتوب به ثبت مستند تاريخ مي رسد .

دبير علمي نخستين همايش تاريخ شفاهي ايران تاريخ نگاري را چرخه اي از تاريخ شفاهي به تاريخ مكتوب و بالعكس دانست و برگزاري اين همايش را سر آغاز خوبي براي بحث و تبادل نظر كارشناسان در زمينه تاريخ شفاهي دانست .

لازم به ذكر است در حاشيه نخستين همايش تاريخ شفاهي ايران كه با هدف بررسي تعاريف و راهكارهاي علمي و آسيب شناسي اين روش ثبت وقايع تاريخي برگزار شده نمايشگاهي نيز با عنوان تاريخ شفاهي به ارائه آخرين دست آوردهاي موسسات اسنادي كشوردر زمينه تاريخ شفاهي مي پردازد .

اين نمايشگاه تا تاريخ 22 اسفند همه روزه از ساعت 9 الي 17 و در محل ساختمان گنجينه ملي سازمان اسناد و كتابخانه ملي واقع در برزگراه حقاني، بعد از ورزشگاه شهيد كشوري، خيابان كوشا، پذيراي علاقه مندان است.