از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

مشاهده جزئيات

جمشید لایقتاريخ درج خبر :

جمشيد لايق
جمشيد لايق در فروردين سال 1310 در تهران متولد شد. تحصيلات خود را در مدرسة هدايت و دبيرستان پيرنيا طي نموده و در كلاس‌هاي شبانة جامعة باربد شركت جست. او دورة بازيگري و كارگرداني را نزد پروفسور ديويدسن آمريكائي در دانشگاه تهران به پايان رساند. او از جمله اعضاي مؤسس گروه هنر ملي بود كه در سال 1332 تشكيل شد. با پيوستن گروه هنر ملي به ادارة هنرهاي دراماتيك، به استخدام ادارة هنرهاي زيبا درآمد و در برنامه‌هاي تالار سنگلج و نمايش‌هاي زندة تلويزيوني به ايفاي نقش پرداخت.
در سال 1350 وارد دانشكدة هنرهاي زيباي دانشگاه تهران شد و در سال 1353 موفق به اخذ ليسانس بازيگري و كارگرداني گرديد. پس از آن به طور بي وقفه، فعاليت‌هاي تئاتري خود را گسترش داد.
آقاي جمشيد لايق در سال 1371 براي مدتي به تدريس تئاتر، كارگرداني و شيوه هاي نمايش در ايران در دانشگاه آزاد مشغول شد و در اين بين به گردآوري و تنظيم پنج اصل كارگرداني، «درس‌هائي از پروفسور ديويدسن» و درس‌هايي از «شاهين سركيسيان» براي استفادة دانشجويان مبادرت ورزيد.
در سال 1369 به پاس يك عمر فعاليت هنري موفق به اخذ نشان درجة يك هنري «معادل دكترا» از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي گرديد.آقاي لايق در طول سال ها فعاليت در فيلم ها و سريال هاي زيادي از جمله: افسانة سلطان و شبان، روزي روزگاري، ابوعلي سينا، رگبار، سگ كشي، سربداران و هزاردستان نقش آفريني كرد. به اهتمام ايشان دو كتاب به نام هاي: «شاهين سركيسيان بنيانگذار تئاتر نوين ايران» و «ميراث صحنه» تدوين گرديده است كه كتاب اخير پس از فوت ايشان منتشر شد
ايشان پس از مصاحبه با سازمان اسناد و كتابخانه ملي در سال 1384 ارتباط خود را با اين سازمان حفظ نمود كه تا ز مان حياتشان ادامه داشت. وي مجموعة گرانقدري از عكس‌هاي نمايش‌هاي اجرا شده پيش و پس از انقلاب، سريال‌ها و فيلم‌هاي سينمائي و تصاوير مدارك شغلي و حرفه‌اي خود را كه حاصل يك عمر فعاليت هنري‌اش بود با صبر و حوصله فراوان شناسائي و به سازمان اسناد و كتابخانه ملي اهدا نمود


براي مشاهده آلبوم تصاوير اينجا را كليك نماييد.

 
 
 

بازگشت