از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

مشاهده جزئيات

نصرت الله خازنیتاريخ درج خبر :

نصرت الله خازني
نصرت الله خازني در سوم مرداد 1296شمسي در تبريز به دنيا آمد. تحصيلات عاليه خود را در سال 1314 در رشته قضايي در دانشكده حقوق دانشگاه تهران گذراند. در سال 1317 در بانك ملي استخدام شد. در سال 1325 به سمت رئيس اداره كارگزيني اين وزارتخانه منصوب شد و پس از مدتي به عنوان وكيل تام الاختيار وزارت بهداري در محاكم قضايي و نيز از سال 1327 به عنوان مشاور قضايي وزارت بهداري انتخاب شد. در سال 1329 به عنوان نماينده وزارت بهداري، در سازمان بازرسي نخست‌وزيري انتخاب و به سمت معاون اين سازمان منصوب شد. پس از ترور رزم‌آرا با حفظ سمت، مديريت امور دفتر نخست وزير، دكتر محمد مصدق نيز به ايشان سپرده شد.
پس از وقوع كودتاي 28 مرداد 1332 به مدت نه ماه در بازداشت به سر برد. سپس در سال 1333 در بانك ساختماني مشغول به كار شد و در سال 1335 به سمت معاون اين بانك منصوب شد. در سال 1339 با سمت مديركل حقوقي وزارت مسكن منصوب و در سال 1344 به بانك كشاورزي ايران منتقل و به سمت رئيس اداره حقوقي منصوب شد. در سال 1352 معاون بانك كشاورزي و در اسفند 1357 پس از وقوع انقلاب اسلامي ايران، با تصويب هيأت وزيران به سمت رئيس هيئت مديره و مديرعامل بانك كشاورزي انتخاب شد.
نصرت الله خازني در اواخر سال 1358 پس از 42 سال خدمت دولتي بازنشسته شد. آشنايي او با سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران پس از انجام مصاحبه تاريخ شفاهي صورت گرفت. حسن نظر او به اين سازمان موجب شد تا در چند مرحله اسناد و مداركي را به آن اهدا نمايد. از جمله مجموعه بزرگ چاپ سنگي بالغ بر 160 عنوان كه هم‌اكنون در بخش نسخ خطي نگهداري مي‌شود. ايشان در تاريخ 8/10/87 دارفاني را ودع گفته و به ديار باقي شتافت.
مجموعه اهدايي يادشده عبارت است از كتاب هاي چاپ سنگي به زبانهاي فارسي، تركي، عربي كه در تبريز، تهران، شيراز، استامبول، باكو، بيروت ، نجف، بمبئي، حيدر آبادو... به چاپ رسيده اند. از جمله كتب اين مجموعه مي توان به كتابهاي سفينه طالبي تأليف عبدالرحيم طالبوف، مفتاح الادويه ناصري تأليف عبدالحسين طبيب، ديوان ذهبي، جارج نامه تأليف ملافيروزبن ملا كاوس، مسالك المحسنين تأليف محسن ابن عبدالله چاپ 1320 قمري... اشاره نمود.
براي مشاهده آلبوم تصاوير اينجا را كليك نماييد.

 
 
 

بازگشت