از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

مشاهده جزئيات

پروفسور غلامحسین بیگدلیتاريخ درج خبر :

پروفسور غلامحسين بيگدلي
غلامحسين بيگدلي در سال 1297 شمسي در تهران به دنيا آمد. در شهريور1320 از دانشكده نظام فارغ التحصيل و به درجه افسري نائل آمد. در آذر ماه سال 1325 به اتحاد جماهير شوروي پناهنده شد و در آنجا متوجه شد كه شعارهاي فريبنده نظام كمونيستي، دورغي بيش نبوده است و ظلم بسياري در آن جامعه وجود دارد.
اعتراض هاي وي به مقامات سياسي منجر به محكوميت وي به جاسوسي شد. او بازداشت و مورد شكنجه هاي بسياري قرار گرفت و پس از ده ماه حبس طي محاكمه اي غيابي به 25 سال زندان با اعمال شاقه و 5 سال آزادي بدون بهره گيري از حقوق اجتماعي محكوم شد.
پس از مرگ استالين، بيگدلي پس از تحمل هشت سال شرايط طاقت فرسا در زندان هاي سيبري، در سال 1954 آزاد شد و به زندگي عادي بازگشت و ازآن پس زندگي علمي خود را آغاز نمود. وي در باكو در آكادمي علوم آذربايجان در رشته ادبيات تحصيل نموده و مدرك فوق دكتراي خود در رشته مذكور را دريافت نمود.
پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران به همراه خانواده اش به ايران بازگشت و مدتي به تدريس دردانشگاه ابوريحان بيروني پرداخت. سپس به سمت مشاور و مترجم ستاد انقلاب فرهنگي گمارده شد. ترجمه نامه حضرت امام خميني رضوان الله تعالي به ميخاييل گورباچف، رهبر اتحاد جماهير شوروي سابق در سال 1367 توسط ايشان انجام شد.
پروفسور غلامحسين بيگدلي، پژوهشگر، اديب، شاعر و خوشنويس در تاريخ 25 مرداد سال 1377 به ديار حق شتافت. آرامگاه ابدي او در امامزاده طاهر شهرستان كرج واقع گشته ا ست.
مجموعه 44 كتاب و بيش از 500 مقاله علمي و ادبي حاصل فعاليت هاي شبانه روزي اين شخصيت بزرگ ادبي است.
مرحوم پروفسور بيگدلي، مجموعه بزرگي از اسناد و مدارك خود را در زمان حيات به سازمان اسناد ملي هديه نمود. در سال1386 نيز مجموعه اي از ماترك علمي ايشان توسط همسر گرانقدرشان، سركار خانم دكتر تاج الملوك بيگدلي به سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران اهدا شد. اين مجموعه شامل
88 جلد كتاب، 16 نشريه، 33 مدرك، 30 دست نوشته و 2 شيء است.

 
 
 

بازگشت