از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 
تاريخچه تاريخ شفاهي

سابقه‌ي تاريخ شفاهي در سازمان اسناد و كتابخانه‌ي ملي جمهوري اسلامي ايران

سابقه‌ي كار تاريخ شفاهي در سازمان اسناد و كتابخانه‌ي ملي جمهوري اسلامي ايران، به سال 1371 و تأسيس اداره‌ي آرشيو شفاهي در مديريت خدمات آرشيوي برمي‌گردد. اين اداره نخست، فعاليت خود را با مطالعه و پژوهش درباره‌ي تاريخ شفاهي و روش‌هاي انجام مصاحبه آغاز نمود. محور مصاحبه‌هاي تاريخ شفاهي در اين سازمان، زندگي‌نامه و تجربه‌هاي مهم شخصيت‌هاي مؤثر در تاريخ معاصر ايران بود.


پس از اجراي نمودار تشكيلات جديد در سال 1385، وظايف تاريخ شفاهي به گروه اطلاع‌رساني منابع ديداري و شنيداري سپرده‌شد. از آن‌جا كه در تشكيلات جديد اين گروه در درجه‌ي اول وظيفه‌ي اطلاع‌رساني را پيش روي خود داشت، مبنا را بر اطلاع‌رساني منابع تاريخ شفاهي گذاشت و به روش‌هاي مختلف در اين جهت فعاليت نمود. از جمله فراهم نمودن امكان دسترسي پژوهشگران به اطلاعات تاريخ شفاهي از طريق راه‌اندازي تالار اطلاع‌رساني تاريخ شفاهي از سال 1386، برگزاري نمايشگاه‌هاي تاريخ شفاهي، چاپ و انتشار مصاحبه، برگزاري مراسم بزرگداشت مصاحبه‌شوندگان و ... .
در سال 1386 سازمان به منظور توسعه‌ي طرح‌هاي تاريخ شفاهي، با استفاده از توانمندي بخش خصوصي، به مصاحبه با شماري از چهره‌هاي شاخص تاريخ و فرهنگ معاصر ايران اقدام كرد. در مجموع، تاكنون بيش از 2000 ساعت مصاحبه به‌وسيله‌ي اين سازمان انجام و يا از طريق خريداري، گردآوري شده است.
شايان ذكر است كه مديريت‌هاي استاني سازمان اسناد و كتابخانه ملي در استان‌هاي همدان، بزد، كرمان، آذربايجان شرقي، سيستان و بلوچستان، اصفهان، بوشهر، خراسان‌ رضوي و فارس نيز در زمينه‌ي انجام مصاحبه‌هاي تاريخ شفاهي، فعال بوده و اطلاعات تاريخي متنوعي را گردآوري نموده‌اند.