از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

نامه‌ي جيمي كارتر، به خانم تاچر، درباره‌ي گروگان‌هاي امريكائي در ايران

تاريخ خبر : 14/4/1390امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 913

پيام شخصي نخست وزير، در تاريخ هشتم ژانويه‌ي 1980
نخست وزير بريتاني، خانم تاچر
از حمايت پي گيرانه‌ي‌ سركارعالي، درخلال تلاش‌هاي بين المللي، براي آزادي گروگان‌هاي آمريكائي گرفتار در ايران، بسيار سپاسگزارم. من، نيك مي‌دانم كه سركار، شخصاً، براي ايفاي نقش اساسي درهمكاري با ما و جامعه‌ي جهاني، تلاش‌هاي بسياري به كاربرده‌ايد.
[اخيراً] متوجه شده‌ام كه مسئولان ايراني، درصدد بيرون كشيدن اندوخته‌ي خويش، از بانك‌هاي بريتانيا هستند و شما را در روزهاي آينده، ناچاركرده‌اند تا تصميم‌هاي سختي، اتخاذ كنيد.
به عنوان بخشي از تلاش‌هاي بين المللي، براي اطمينان از اين‌كه ايران از اين وضعيت، سوءاستفاده نمي‌كند؛ ما در كنار دولت شما و ديگر دولت‌ها، بر آنيم تا با استفاده از افزايش قيمت، از انعقاد قرارداد با ايران جلوگيري كنيم. هرچند قبل از ديدار [با شما] و تعريف شرايط دقيق‌تر اين اقدام، [بايد بگويم] كه مطلع شدم كه شركت‌هاي بريتيش پتروليوم و شل، تحت فشارايران، به خريداري نفت ازشركت ملي نفت ايران به قيمت 30 دلار در هربشكه، پرداخته‌اند.
جاي تأسف است كه چنين تصميمي، زماني اتخاذ مي‌شود كه از شما خواسته‌شده، از نفوذتان براي همكاري بيش‌تر با ما و ديگران درآينده استفاده كنيد و ازسوءاستفاده‌ي ايران، درشرايط ابهام‌آميز موجود در بازار نفت، ممانعت نمائيد.                                                                                                    

ارادتمند
           جيمي كارتر


     

بازگشت