از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

وب نوشت (وبلاگ) زَهان

تاريخ خبر : 14/4/1390امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1200

«زهان، دردانه‌ای در جنوب خراسان»، نام وب نوشتی است که از سال 1388 تأسیس شده است. این وب نوشت، به نام زهان نامگذاری شده که یکی از روستاهای اطراف بیرجند است. در بخشی از آن، می‌خوانیم که زهانِ بیرجند، جزئی از شهرستان قائنات و به تازگی در تقسیمات کشوری «شهر» قلمداد شده است. این وب نوشت- که نویسنده اش خود را «دانای کل» معرفی کرده است- دارای صفحات مختلفی است، از جمله: عکس یادگاری؛ چهره‌های ماندگار زهان؛ آئین های گوناگون زهان؛ تاریخ شفاهی زهان؛ فرهنگ، هنر و ادبیات زهان؛ جغرافیای گردشگری زهان، و یادداشت‌های پراکنده.
اگرچه این وب نوشت نه به لحاظ نظریه‌پردازی‌های تاریخ شفاهی و نه به لحاظ معرفی طرح‌های تاریخ شفاهی، دارای بار اطلاعاتی خاصی نیست، اما دارای شاخصه‌ای است که آن را از منظر دیدگاه‌های تاریخ شفاهی جالب و خواندنی می‌کند. اول آن‌که، تمرکزش بر یک روستای دورافتاد‌ه‌ی ایران است که به یقین، بسیاری از ایرانیان آن را نمی‌شناسند. دوم آن‌که، نویسنده بارها  خاطراتی از گذشته نقل کرده که پیگیری آن، به ثبت تاریخ نانوشته ی این روستا خواهد انجامید. سوم آن‌که، نویسنده از اهمیت ثبت رخدادهائی که موجب ایجاد تغییراتی در روند زندگی مردم شده‌است، آگاهی دارد. به همین دلیل است که در بخش تاریخ شفاهی، به وقوع سیل (1360) و  زلزله (1376) در آن روستا اشاره کرده است و اشاراتی نیز به تأثیرگذاری آن حوادث بر زندگی مردم و حیات روستا داشته است. برطبق این نوشته سیلاب، باعث زیر آب رفتن بازار پررونق روستا و باغ‌های کنار رودخانه و کوچه‌های اطراف آن شده و دراثر زلزله نیز، بافت قدیمی و کهن روستائی به کلی نابود شد و در اثر مصائب حاصل از زلزله، روند کوچیدن روستائیان، به بالاترین حد ممکن رسید.
این نوشته‌ها، به سادگی اهداف مصاحبه‌های تاریخ شفاهی را حاصل می‌نماید. نویسنده، خود را با مخاطبان دراینترنت مواجه می‌بیند و خطاب به آن ها داستان‌های تاریخی روستای خود را بازگو می‌کند. بی‌تردید اگر این روند ادامه یابد و حافظه ی تاریخی کهنسالان محل واکاوی شود، چه داستان‌ها و اطلاعات جالب‌توجهی حاصل خواهد شد که هم تاریخ نانوشته‌ی آن منطقه است و هم، بنمایه‌هائی برای داستان‌نویسی، تهیه ی فیلمنامه، ‌تدوین ادبیات بومی و… خواهد بود. این وب نوشت را، در نشانی زیر ملاحظه فرمائید:    http://zahan2010.blogfa.com   


     

بازگشت