از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

لوح فشرده ی بلو ری[ Blu-Ray]، ذخیره ی تصویر و صدا با حجم بالا

تاريخ خبر : 14/4/1390امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1841

در سال 2008، بیش تر از 350 عنوان دیسک بلو- ری[ Blu-Ray] در آمریکا و بیش از 250 عنوان در ژاپن منتتشر گردید. لوح فشرده ی بلو- ری، نوعی دیسک نوری است که کاربرد اصلی آن، ذخیره ی ویدئو با کیفیت بالاست و از نظر ابعاد ظاهری، همانند سی‌دی و دی‌وی‌دی می باشد. نام بلو- ری، برگرفته از فناوری لیزر آبی( ازنوع بنفش ) است که برای خواندن و نوشتن این نوع دیسک ها به کار می‌رود. به دلیل طول موج کوتاه( 405 نانومتر)، ظرفیت ذخیره ی اطلاعات بلو- ری، بیش تر از دی‌وی‌دی ( لیزر با نور قرمز و طول موج 650 نانومتر) است.
در دیسک بلو- ری دولایه، می توان حجمی معادل50 گیگا بایت ذخیره کرد که شش بار بیش تر از ظرفیت  دی‌وی‌دی دولایه است. البته مهندسان، همچنان سرگرم گسترش آن هستند و تهیه ی بلو- ری چهارلایه، با 100 گیگا بایت فضا و دیسک شش لایه با 200 گیگا بایت گنجایش، در دست بررسی و پیشرفت است.
همچنین، مینی بلو- ری با ابعاد 8 سانتیمتر، قابلیت ذخیره ی 5/7 گیگا بایت فضا را بر روی خود داراست و مشابه مینی‌دی‌وی‌دی است. در حالت عادی، هر دیسک بلو- ری تنها یک بار قابلیت نوشته شدن را دارد، اما با تولید BD-RE ، پاک کردن و دوباره نوشتن بر روی دیسک نیز، امکان پذیر شده است.
البته شایان گفتن است که پاره ای از این دیسک ها را، ممکن است رمزگذاری کنند و فقط در ناحیه ی تعیین شده، قابل اجرا باشند. هدف از این اقدام، رعایت حقوق شرکت های فیلم سازی، برای قیمت گذاری و نوع محتواست.


     

بازگشت