از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

جنگ خلیج فارس

تاريخ خبر : 14/4/1390امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1158

پس از پایان جنگ ایران و عراق، ارتش عراق به رهبری صدام حسین، در تاریخ یازدهم مرداد 1369، به کویت یورش برد و آن کشور را اشغال کرد. این تازش، موجب بروز بحران بین‌المللی گردید. کشور امریکا، در سال 1370 همراه با ارتشی ائتلافی، به ارتش عراق تاخت و آن را از سرزمین کویت بیرون راند. گفته شده که علت یورش تجاوزگرانه ی عراق، بدهی 30 میلیارد دلاری آن کشور به کویت بوده است. عراق، توقع داشته که این بدهی را به او ببخشند. این اختلاف، به بروز جنگ میان دو کشور انجامید.
در نهم ژانویه ی 1996، در پنجمین سالگرد این جنگ ، برنامه‌ای پژوهشی آغاز شد که حاصل آن، در وبگاه فرانت لاین، قابل مشاهده و مطالعه است. در این وبگاه، مستنداتی درباره‌ی این جنگ وجود دارد، از جمله مجموعه ی مصاحبه ی تاریخ شفاهی با طراحان و مجریان عملیات صحرا مانند کالین پاول، وزیر امور خارجه؛ نورمن شوارتسکف، سرفرمانده ارتش امریکا؛  جیمز بیکر، وزیر سابق امور خارجه ی امریکا؛ دیگ چنی، وزیر سابق دفاع امریکا؛ مارگارت تاچر و میخائیل گورباچف. این مصاحبه‌ها، همچنین شامل شرح تجربه‌های فرماندهان نیروی زمینی بریتانیا، گفتگو با طارق عزیز، وزیر امور خارجه ی وقت عراق و یک مقام ارشد اطلاعاتی عراق نیز می باشد.
 در این وبگاه، از موضوع شروع جنگ خلیج فارس، حساب‌های نادرست واشنگتن و بغداد، ناهماهنگی و اختلاف در میان تصمیم‌گیرندگان در واشنگتن و فرماندهان نظامی امریکائی یاد شده‌است. این وبگاه، همچنین شامل صفحه‌های داستان‌های جنگ، نقشه‌ها و تسلیحات مخصوص، گاهشمار جنگ، و برنامه‌های متوالی رادیو بی‌بی‌سی است. برای آگاهی بیش تر، وبگاه http://www.pbs.org/wgbh/pages/frontline/gulf  را دیدن فرمائید.


     

بازگشت