از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

شب شیوا /به مناسبت هفتادمین سالگرد تولد قباد شیوا

تاريخ خبر : 14/4/1390امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1793

«شب شیوا» در تاریخ ششم بهمن ماه، به مناسبت هفتادمین سالگرد تولد قباد شیوا، هنرمند طراح گرافیک، در خانه ی هنرمندان برگزار شد. همچنین، نمایشگاهی از آثار این هنرمند با عنوان «شیوا، 70 »، در نگارخانه‌ی «ایست»، در عصر روز سوم بهمن ماه، همراه با سخنرانی تنی چند از هنرمندان و منتقدان رونمائی شد. قباد شیوا، متولد چهارم بهمن ماه 1319 در شهر همدان است. او، دانش-آموخته ی رشته ی نقاشی از دانشکده‌ی هنرهای زیبا و رشته ی طراحی ارتباطی از دانشگاه پرات امریکاست. تأسیس بخش گرافیک رادیو و تلویزیون (1347)، راه‌اندازی بخش گرافیک انتشارات سروش (1350) و تدریس در دانشگاه، از جمله ی فعالیت‌های اجرائی و آموزشی وی بوده است. او، از پایه گذاران انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران است. 

 مراسم شب شیوا را، هفته‌نامه ی تحلیلی- پژوهشی گرافیک ایران، «گرته» - که یک سال از تأسیس آن می‌گذرد- برگزار کرد و اولین جایزه ی انتقادی این نشریه به نام «جایزه ی انتقادی گرته»، به این هنرمند گرافیک اختصاص پیدا کرد. در این مراسم، آیدین آغداشلو سخنرانی کرد و در مورد جایگاه قباد شیوا در گرافیک معاصر ایران، گفت: « قباد شیوا، در جایگاه پنج هنرمند آغازکننده ی گرافیک در ایران است و گرافیک معاصر، مدیون حضور اوست.» کریم نصر و فرزاد ادیبی نیز، از سخنرانان دیگر این برنامه بودند. 
به گزارش ایسنا، در بخش پایانی این مراسم، قباد شیوا در جمع حاضر شد و گفت: «شنیده‌ام که شما کار من را دوست دارید؛ اما امشب فهمیدم که خود من را هم دوست دارید. در زندگی عشقم، گرافیک و کشور و سرزمینم بوده و هست. توصیه‌ام به جوان ترهای گرافیک ایران، این است که ملتی که تاریخ خودش را فراموش کند، حتماً رو به زوال است. به تاریخ احترام بگزارید و آن را مطالعه کنید.»
قباد شیوا، هم‌اکنون به عنوان هنرمند بین‌المللی با سبک کار ایرانی، شناخته شده است. او معتقد است که: «ما، باید با فرهنگ خودمان در گفت و گوی گرافیک جهانی حضور داشته باشیم. ما، غافلیم که در کشوری زندگی می کنیم که آنچه در مورد ماست، یعنی هنر ما، از منابع نفتی سرشارتر است.» او، به هنرمندان جوان سفارش می کند که به فرهنگ خود فکر کنند و آثاری پدید آورند که برخاسته از فرهنگ بومی باشد و راهکار دستیابی به این هدف را، آزادی اندیشه از قید و بند مکتب‌های بیگانه می‌داند و حتا بر این باور است که: « ما، باید برای رسیدن به شناسنامه‌ی فرهنگی، آن قدر بدون گرافیک باشیم تا گرافیک خودمان را به وجود آوریم.»
کارهای قباد شیوا، در چهار کتاب منتشر شده است: کتاب «از سال ها پیش تا هنوز هم: منتخبی از پوسترهای قباد شیوا از دهه ی چهل تا هشتاد»، به همت مؤسسه ی چاپ و نشر نظر در سال 1383؛ «قباد شیوا، طراح گرافیک»، در نشر نظر به سال 1383؛ «طراحان گرافیک معاصر ایران ، قباد شیوا»، به همت انتشارات یساولی در سال 1385؛ «استادان بزرگ بین‌المللی طراحی گرافیک» در        Shanghai Join Publishing Coدرسال 2006.
آثار متعدد پوستر، آرم، تصویرسازی و دیزاین شیوا، در وبگاه او، به نشانی WWW.SHIVADESIGHN.COM   در معرض دید است.
سازمان اسناد و کتابخانه ی ملی ایران، طی دو جلسه، مصاحبه‌ای با این هنرمند شاخص ایرانی انجام داده است که از طریق اتاق طلاع‌رسانی تاریخ شفاهی، در دسترس می باشد.
برای تدوین این متن، از مطالب وبگاه‌‌های: HIGHPERSIAN.COM, HAMSHAHRIONLINE.IR, SEEMORGH.COM,   ACADEMIHONAR.COM, GRAPHICNET.IR, HIPERSIAN.COM   بهره گیری شده است.

 عکاس: ابوالفضل سلمانزاده، خبرگزاری مهر


     

بازگشت