از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

به یاد دکتر علی نقی منزوی، فیلسوف، نویسنده و نسخه‌شناس

تاريخ خبر : 14/4/1390امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1086

علی نقی منزوی، فیلسوف و نویسنده معاصر در سن هشتاد و هفت سالگی در 27 مهرماه در تهران درگذشت. او فرزند و دستیار شیخ آقا بزرگ تهرانی، صاحب الذریعه بود. علی نقی منزوی در سال 1302 شمسی درشهر سامرا به دنیا آمد. تحصیلات مقدماتی خود را زیر نظر عمویش گذراند. در سال 1320 گواهی‌نامه سال ششم ابتدائی و در سال 1324 دیپلم متوسطه خود را دریافت نمود. در سال 1327 در رشته علوم معقول و منقول و در سال 1335 در رشته علوم قضائی لیسانس دریافت نمود و در سال 1337 مدرک دکترای خود را در رشته معقول و منقول از دانشگاه تهران دریافت نمود. از سال 1327 تا 1338 به تدریس در دبیرستان‌های شهر تهران اشتغال داشت. از سال 1338 تا سال 1345 در دنشگاه تهران تدریس می‌نمود. در سال 1346 به دلیل تعقیب سازمان امنیتی ساواک از ایران گریخت و به بیروت مهاجرت نمود. او در بیروت در دانشگاه سنت ژوزف به تحصیل در رشته فلسفه پرداخت و در سال 1972 میلادی برابر با 1350 شمسی تحصیل خود را به پایان رساند و موفق به دریافت مدرک دکتری فلسفه و الهیات از این دانشگاه شد.
او نه سال در بیروت اقامت کرد. در این مدت، نامه های عین‌القضات را در دو جلد و طبقات اعلام شیعه(الذریعه) را در شش جلد و تز دکتری خود را به نام «ابن کمونه و فلسفته» به چاپ رساند.  در سال 1355 با وساطت برخی آشنایان به ایران بازگشت و به تدریس در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران ادامه داد. او تا سال 1360 به این کار مشغول بود.
دکتر علی‌نقی منزوی در طول حیات خود، کتاب‌های متعددی را تألیف و ترجمه و به چاپ رساند از جمله:
کتاب الذریعه الی تصانیف الشیعه، تدوین و نگارش شیخ آقا بزرگ تهرانی: (جلدهای اول تا سوم در نجف، جلدهای چهارم تا دوازدهم در تهران، جلدهای سیزدهم و چهاردهم در نجف، جلد پانزدهم در تهران، جلدهای بیست و چهار و بیست و پنجم در تهران)،
نظارت، تدوین و مقابله دفترهای لغت‌نامه دهخدا،
فهرست کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران: جلد اول و دوم،
فهرست نسخه‌های خطی کتابخانه‌ی مجلس شورای ملی با همکاری ایرج افشار و محمدتقی دانش‌پژوه و احمد منزوی: مجلدات 11 تا 16،
 تصحیح کتاب الاشارات و التنبیهات تألیف ابوعلی سینا
فرهنگنامه‌های عربی به فارسی 
کتاب سیمرغ و سی‌مرغ،
ترجمه کتاب احسن‌التقاسیم فی معرفه الاقالیم تألیف مقدسی
ترجمه کتاب معجم‌البلدان یاقوت حموی
و ....
 همچنین 89 عنوان مقاله به وسیله ایشان تألیف شده است.
ایشان از سال 1369 تا 1373 به کار فهرست‌نویسی نسخه‌های خطی در کتابخانه ملی ایران مشغول بودند. گروه تاریخ شفاهی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، در سال‌های 1375 و 1386 با ایشان مصاحبه نموده بود.یادش گرامی باد.


     

بازگشت