از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

مؤسسه تاریخ شفاهی استرالیا

تاريخ خبر : 14/4/1390امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 994

مؤسسه تاریخ شفاهی استرالیا
و اجلاس دوسالانه تاریخ شفاهی
Oral History Association of Australia (OHAA)
         مؤسسه‌ی تاریخ شفاهی استرالیا، در سال 1978 تأسیس شد و در هر یک از ایالت‌های آن کشور یک شعبه دارد. موضوعاتی که برای این مؤسسه دارای اهمیت است، عبارت‌اند از: گسترش کاربرد روش‌های تاریخ شفاهی، آموزش نحوه‌‌ی بهره‌گیری از روش‌های تاریخ شفاهی، تشویق به گفتگو در تمام زمینه های تاریخ شفاهی و گسترش فرهنگ حفاظت از نوارهای ضبط‌شده‌ی تاریخ شفاهی. به همین منظور، اجلاس‌های متعدد ملی و ایالتی، با حضور سخنرانان بین‌المللی برپا شده‌است. شعبات این مؤسسه، اعضای خود را تشویق می کنند تا مصاحبه‌هایشان را در اختیار کتابخانه‌ها و آرشیوها قرار دهند تا ضمن حفاظت از آن‌ها، مورد استفاده‌ی دیگر محققان نیز قرار گیرند و یا به مؤسساتی که به این کار اشتغال دارند، سفارش ضبط مصاحبه‌ها را می دهند. در این مؤسسه، امکان ضبط مصاحبه و یا نقل قول از مصاحبه‌های انجام‌شده برای اعضا به رایگان و یا با قیمت‌های بسیار پائین فراهم شده است.  
تاریخ شفاهی از دیدگاه این مؤسسه، عبارت است از:
-  ضبط خاطرات و تجربیات بی‌نظیر در زندگی مردم. این، تنها راهی است که  می‌توان از مردم درباره‌ی گذشته‌ای که می دانند، پرسش کرد.
- ایجاد سند یا انواعی از ضمایمش که در بیش‌تر موارد، به کمک آن گذشته زنده می‌شود و مردم، بیش‌تر از اسناد به آن علاقه‌مند می‌شوند.
- گذشته را برای حال و آینده حفظ می کند. ضبط تاریخ شفاهی، جریانی دوطرفه است که در آن برخی از افراد خاطراتشان را با مصاحبه کننده- که مصاحبه را به دقت طراحی کرده- تقسیم می‌کنند.
- صداها، لهجه‌ها و کلمات افراد مصاحبه شونده را حفظ می‌کند.
 بهره‌برداری از تاریخ شفاهی :
از نظر این مؤسسه، تاریخ شفاهی دارای کاربردهای بسیاری مانند نمونه‌های زیر است:
 استفاده برای نگارش تاریخ و سرگذشت مردم بومی و دیگر گروههائی که ممکن است به‌سختی در منابع راجع به آن‌ها چیزی نوشته شده‌باشد؛
 به تصویر‌کشیدن تاریخ یک اجتماع محلی؛
 نگارش تاریخ خاندانی؛
 تشویق کودکان به گفتگو با مردم درنقش کتاب‌های زنده‌ی تاریخی و همزمان با آن، افزایش درک درمیان نسل‌ها؛
 اهداف تحقیقاتی در مطالعات آموزشی؛
 نگارش تاریخ مؤسسه‌ها، شرکت‌ها و موزه‌ها؛
 انتشاراتی که اذهان خوانندگان را تسخیر می کنند؛
 در رادیو، تلویزیون و نمایشهائی که صداهای معتبر گذشته را ترویج می دهند.  
اچلاس دوسالانه مؤسسه‌ی تاریخ شفاهی استرالیا در تاریخ 30م سپتامبر تا دوم اکتبر 2011، در ملبورن استرالیا برگزار خواهد شد. برای آشنائی بیش‌تر شرکت‌کنندگان، کارگاه آموزشی نیز یک روز قبل از اجلاس برپا می شود.
در فراخوان مقاله اجلاس چنین آمده‌است:
          در سال‌های اخیر، خاطرات، منابع مؤثر فزاینده‌ای برای اجتماعات مختلف مانند بازماندگان بلاهای طبیعی و مصایب انسانی، شهرهای مرتبط با تغییرات جمعیتی و محیطی، نیز برای ثبت اطلاعات و آمار شهرها و حومه‌ی آن‌ها، حفاظت از محل‌های خاص یا جبران حقوق انسانی، استرالیائی‌های فراموش‌شده و نسل‌های ربوده شده، مهاجران و پناهندگانی که زندگی تازه‌ای را آغاز کرده‌اند و ... . این خاطرات، هویت ملی و اهداف عمومی را تغذیه می‌کند، به تاریخ‌های مخفی و داستان‌های خاموش حیات دوباره می‌بخشد و تغییرات رخ‌داده در گذشته را، یک بار دیگر بازخوانی می‌کند. مجموع این‌ها، در اشکال گوناگون تاریخ‌های شفاهی و تحت‌تأثیر فناوری نوین، نقش مهمی در بازخوانی حافظه بازی می کند .
در این اجلاس، مقالات به صورت فردی، کارگاهی و نشست‌های موضوعی، در تمام زمینه‌های تاریخ شفاهی ارائه می‌شود. همچنین، اجلاس شامل گردش تاریخی و سفر گردشگری آشناسازی شرکت‌کنندگان با انواع انجمن‌های حافظ تاریخ ملبورن خواهد بود و کارگاه آموزشی تاریخ شفاهی، در روز پنجشنبه قبل از برپائی اجلاس (29م سپتامبر) برگزار می شود. به مقالات پذیرفته‌شده در اجلاس 20 دقیقه و در کارگاه آموزشی 5 دقیقه وقت سخنرانی داده می‌شود. اجلاس، همچنین شامل موضوعات زیر می‌باشد: حافظه و فاجعه، حافظه‌ی کار برای حقوق بشر، حافظه‌ی بومی، جوامع هویت، اجتماعات معترض، مهاجران و پناهندگان، اجتماعات کار یا فراغت، اجتماعات فعال، خاطرات جنگ، نظریه‌های جمع‌آوری و حافظه‌ی جمعی، یافته‌های تازه برای ضبط زندگی، فناوری‌های نوین برای مستندسازی حافظه و تاریخ، کار حافظه در خلاقیت و نوشتن افسانه، مسائل اخلاقی در کار حافظه، انجمن آموزشی مورخان شفاهی.
این اجلاس، با همکاری واحد تاریخ اجتماعی ملی رادیو ای‌بی‌سی، مرکز تصاویر تلویزیونی استرالیا، مؤسسه‌ی تاریخ عمومی دانشگاه موناش، موزه‌ی ویکتوریا، آرشیو ملی صدا و فیلم، انجمن مورخان حرفه‌ای و کتابخانه‌ی ایالتی ویکتوریا، برگزار می‌شود.
برای اطلاعات بیشتر، می‌توانید به وب‌گاه زیر مراجعه‌نمائید .
   http://sites.google.com/site/communitiesofmemory/home 

 


     

بازگشت