از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

تدوین تاریخ شفاهی بمباران شیمیائی سردشت، به همت موزه‌ی صلح تهران

تاريخ خبر : 14/4/1390امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1188

به گزارش نوید شاهد، پایگاه اطلاع‌رسانی فرهنگ ایثار و شهادت، طرح تاریخ شفاهی بمباران سردشت، به زودی اجرا خواهدشد. در این طرح، بناست تا با قربانیان بمباران شیمیائی شهر سردشت، از زنان و مردان مصاحبه به عمل آید و امکان حضور در میدان پژوهش نیز فراهم شود.
  این طرح، به‌وسیله موزه‌ی صلح تهران اجرا خواهد شد. در این طرح، دانشجویانی از دانشگاه‌های مختلف جهان در مقطع دکترا و دانشجویان پزشکی، علوم اجتماعی و انسانی در داخل نیز مشارکت دارند.
در بمباران شیمیائی سردشت - که در تاریخ هفتم و هشتم تیرماه سال 1366 اتفاق افتاد - نیروی هوائی عراق، با استفاده از بمب‌های شیمیائی چهار نقطه‌ی پرازدحام شهر و سه روستا را بمباران کردند که در پی آن، 110 نفر کشته و هشت هزار نفر مسموم شدند.
موزه‌ی صلح تهران، در تابستان امسال در سالروز مبارزه با سلاح‌های شیمیائی در جهان، میزبان قربانیان و مقامات چند کشور درگیر جنگ، در طول سده‌ی بیستم بود. این کشورها عبارت بودند از ویتنام، ژاپن (شهرهای هیروشیما و ناکازاکی)، بلژیک(ایپر) و عراق(حلبچه). این موزه که - در سال 1382 راه‌اندازی شده- یکی از موزه‌های عضو شبکه‌ی بین‌المللی موزه‌های صلح است. هدف اصلی این موزه‌ها، ترویج فرهنگ صلح از طریق نشان‌دادن پیامدهای ناگوار جنگ و خشونت و آثار زیانبار آن بر انسان‌ها و محیط زیست می‌باشد. این موزه، ساختمان کوچکی واقع در پارک شهر است که بعضی ابزار و آلات استفاده‌شده در جنگ ایران و عراق مانند ماسک‌های حفاظت از گازهای شیمیائی و غیره، در آن نگهداری می‌شود. گذشته از این،  موضوعات دیگری همچون بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی در ژاپن، جنگ‌های جهانی اول و دوم، کاربرد سلاح‌های ممنوعه در جنگ‌ها (بمب‌های خوشه‌ای، مین و سلاحهای حاوی اورانیم) و آثار و عوارض هر کدام از این سلاح‌ها نیز در بخش‌های دیگر موزه، نشان داده شده است.


     

بازگشت