از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

وب‌نوشته (وبلاگ) تاریخ علوم در انگلیس

تاريخ خبر : 14/4/1390امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1152

وب‌نوشته تاریخ علوم در انگلیس، نوشته‌های گروه مجری طرح تاریخ شفاهی تاریخ علوم در انگلیس است. این طرح، بخشی از طرح ملی داستان زندگی است که توسط کتابخانه بریتانیا اجرا می‌شود. تاریخ شفاهی علوم در انگلیس، از نوامبر 2009 با کمک مالی آرکادیا تراست شروع به کارکرد. هدف از اجرای این طرح، آن است که آرشیو بزرگی دربارة علوم معاصر برای مطالعه و درک عمومی در انگلستان، از طریق انجام مصاحبه با دانشمندان انگلیسی فراهم آید .
این طرح، شامل چهار رشته‌ی اصلی است: « فرآورده‌های ساخت انگلیس»، « سیاره‌ی در حال تغییر»، «کیهان‌شناسی»، و «کارخانه‌ی حیات ». این وب‌نوشته را گروه مجری طرح می‌نویسند که شامل مدیر«تاریخ شفاهی و تاریخ علم»، فهرست نویسان، مصاحبه‌گران و یک مشاور دانشگاهی است. هدف های نویسندگان از ایجاد این وب‌نوشته عبارت است از :
گسترش دیدگاه‌ها نسبت به چالش‌های مصاحبه با دانشمندان و متخصصان فن؛ بحث درباره‌ی موضوع‌های تاریخی که جزو برنامه های تحقیقی باشند؛ معطوف نمودن توجه علاقمندان و متخصصان امر به منابع مرتبط با موضوع از جمله مجموعه‌های تاریخ علم در کتابخانه‌ی بریتانیا؛ یادآوری رویدادها و مراسم‌های سالیانه‌ای که مربوط به تاریخ علوم است.
«طرح ملی داستان زندگی»، گنجینه‌ی  بزرگی  از اطلاعات را برای مطالعه و درک عمومی از دانش امروز بریتانیا به وجود آورده  است. این داستانها از طریق برنامه‌ای جدید با کار میدانی تاریخ شفاهی شامل 200 مصاحبه  با دانشمندان انگلیسی گرد آوری شده است. این طرح مبتکرانه تحت حمایت مالی صندوق آرکادیا، قرار دارد. شایان گفتن است که با شمار اندکی از دانشمندان بریتانیائی، دربارة زندگی و دوره‌ی کاری‌شان، مصاحبه شده است. این طرح، خاطره افراد از اکتشاف علمی را به روشنایی آورده و به منصة ظهور خواهد رساند و آنها را در مجموعه ای ملی نگهداری خواهد نمود. 200 داستان یاد‌شده با بهترین استاندارد فن‌آوری رقمی ضبط شده‌اند تا برای ماندگار شدن در کتابخانه بریتانیا قابلیت لازم را داشته باشند.
هر مصاحبة صوتی  که درحدود 10-15 ساعت است، به وسیلة  تصاویر ویدئویی کوتاهی تکمیل شده تا بازتابندة رویدادها یا مکان های کلیدی باشد که به عنوان گروه شاهد در هر یک از طرح های چهار رشته زیر همراه باشد: «تولیدات ساخت انگلیس»، « سیاره در حال تغییر»، «کیهانشناسی»، و «کارخانه حیات ».

 


     

بازگشت